Rozmowa Joanny Lisek i Agnieszki Żółkiewskiej wokół książki „Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz od XVI w. do 1939 r.”
Dla kobiet pisanie było przez wieki jedną z nielicznych form wejścia w przestrzeń publiczną, uczynienia swojego głosu słyszalnym. Z kwestią tą wiąże się ściśle tytuł książki, nawiązujący do pojęcia 'kol isze' (głosu kobiecego). Jego słyszalność jest regulowana prawem żydowskim, ponieważ judaizm ortodoksyjny zakazywał, aby mężczyzna, który się modli czy studiuje Torę, słyszał głos śpiewającej kobiety ze względu na przypisywane mu silne oddziaływanie erotyczne. Przywołane w tytule pojęcie 'kol isze' implikuje zarówno obecność, jak i tłumienie głosu kobiecego. To napięcie między słyszalnością a milczeniem można uznać za doskonalą metaforę rozwoju poezji kobiet w języku jidysz.
Dr Joanna Lisek to literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wykłada literaturę i kulturę żydowską oraz język jidysz.
Dr Agnieszka Żółkiewska jest historyczką literatury, tłumaczką z języka jidysz, pracowniczką naukową Żydowskiego Instytutu Historycznego, kuratorką wystawy „Wolny ptak. Der Frajer Fojgl. Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce.”
Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na spacer po wystawie czasowej "Wolny ptak. Der Frajer Fojgl". Wystawa będzie zwiedzana pod kątem wątków feministycznych w karykaturze żydowskiej.
---
Debata jest częścią cyklu „Wyprawa w żydowskie dwudziestolecie” towarzyszącego wystawie Wolny ptak. Der Frajer Fojgl | wystawa czasowa