Spotkanie na wzgórzu rozpoczął modlitwą rabin Max Furmański, poczym burmistrz Sejn przywitał wszystkich i przedstawił krótką historię żydów sejneńskich. Odsłonięcia kamienia dokonał burmistrz oraz ambasador Izraela Szewach Weiss. - Przed wojną życie nie zawsze było łatwe, ale się żyło. Były kłótnie, ale było bardzo dużo bogatego, wspólnego życia. Było wspólne - a jednocześnie osobne. Każdy miał swoją religię - ten miał kościół, ten cerkiew, żyd miał synagogę - ale się żyło razem - mówił do licznie zgromadzonych Szewach Weiss. - Dzisiaj wszystko się zmieniło. Jak nie ma sąsiadów, nie ma sąsiedztwa. Ale co dzisiaj tu się dzieje? - mówił - Tyle jest tu Polaków, Litwinów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Nikt was nie zmuszał, aby tu przyjść - to wasze serca ściągnęły Was tutaj (...). - Nie ma dzisiaj tu Żydów, ale są Ich dusze (...). Ja z całego serca dziękuję w imieniu swoim i narodu mojego, w imieniu sprawiedliwych. Bez mieszkańców Sejn nie byłoby tego tutaj dzisiaj - powiedział Szewach Weiss dziękując wszystkim za realizację tego przedsięwzięcia.
Dyrektor Ośrodka Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów Krzysztof Czyżewski jest jednym z inicjatorów upamiętnienia tego miejsca. - Bardzo ważne jest to, że chroniąc pamięć o mieszkańcach Sejn o narodowości żydowskiej robimy to wspólnie z młodym pokoleniem (...). Wspólnie pracujemy nad sobą i własną tożsamością, nad naszym zakorzenieniem w tym miejscu tu w Sejnach - powiedział Krzysztof Czyżewski. W projekcie zagospodarowania kirkutu jest ogrodzenie całego terenu. Postawiony kamień z napisem "Pamięci Żydów sejneńskich - mieszkańcy Sejn" będzie głównym elementem cmentarza. Znajduje się tam kilkanaście grobów z zachowanymi płytami nagrobnymi.
Oj
Przegląd Powiatowy, 23.05.2002
Cmentarz żydowski w Sejnach został założony w 1830 roku. Znajduje się on w południowej części miasteczka, na wzgórzu przy drodze do Gib. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 1,4 hektara zachowało się około 15 nagrobków, pochodzących z XIX i XX wieku. Macewy wykonano z granitu i piaskowca z inskrypcjami w języku hebrajskim.
Uroczystości odsłonięcia pamiątkowego kamienia z udziałem burmistrza Sejn Jana Stanisława Kapa oraz proboszcza parafii sejneńskiej księdza Kazimierza Gackiego a także Ambasadora Izraela w Polsce - Szewacha Weissa.