ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO - Książka z dwiema płytami

ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO - Książka z dwiema płytami

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego istnieje już ponad dwadzieścia lat. Dopiero teraz przyszedł czas na pierwszy autorski album.

Wcześniej powstawały płyty nagrywane wspólnie z Mistrzami. Dlaczego tak późno? Bronili się przed dziełem końcowym, które domykałoby proces tworzenia i poszukiwania, od zawsze najistotniejszy w ich pracy. Zamiast zachęcać swych fanów do kupowania płyt, woleli ich zapraszać na muzyczne biesiady z pieśnią i tańcem albo na jam sessions po koncertach; woleli budować przestrzeń dla międzyludzkiego spotkania albo podróżować z żywą muzyką w gościnne dla niej miejsca. Nie trzeba było ich długo namawiać, by zagrali w maleńkiej synagodze albo gminnym ośrodku kultury na drugim krańcu Polski. Zaczynali od muzyki weselnej w „Dybuku” Szymona Anskiego. A potem już grali na prawdziwych weselach, na jubileuszu sejneńskiego szpitala i na peronie dworca kolejowego w Suwałkach przy pożegnaniu rabina i kantora Maxa Furmańskiego, urodzonego przed wojną w Sejnach. Bywało, że grali przed kilkutysięczną publicznością w Wielkiej Synagodze w Budapeszcie albo na ulicy Szerokiej otwierając finałowy koncert Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Z Mikołajem Trzaską nagrywali muzykę do filmu „Wołyń”. Grali z nimi najwspanialsi muzycy z całego świata. Wybitni kompozytorzy muzyki współczesnej tworzyli dla nich utwory, których prawykonania odbywały się w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Od nowoorleańskiego jazzu po minimalizm i muzykę eksperymentalną.

"Pieśń bez końca Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego", fragment tekstu Krzysztofa Czyżewskiego.


Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Książka z dwiema płytami:

Cd1 "Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego"

Cd2 "Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami"

ISBN 978-83-66143-03-6

ISBN 978-83-64305-41-2

Nagrania odbywały się od maja do grudnia 2017 r. w Dworze Krasnogrudzkim.

Rejestracja: Agrorecording - Karol Dobrowolski i Andrzej Giegiel

Mix, Master: Soundmaking - Sebastian Witkowski

Tekst: Krzysztof Czyżewski, tłumaczenia: Michael Steinlauf

Grafika na okładce: Małgorzata Dmitruk

Fotografie: Paweł Grześ

Projekt graficzny: Jerzy Osiennik

Druk, oprawa: Orthdruk, Białystok

Wydawca: Fundacja Pogranicze, Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów"

Album muzyczny pieczołowicie wydany  przez zespół muzyków, grafików, poetów i społeczników. Pierwsza płyta zawiera materiał w pełni zrealizowany i zaaranżowany przez Orkiestrę, płyta druga to cykl kompozycji wspólnie zaaranżowanych i wykonanych przy udziale mistrzów Orkiestry - Davida Krakauera, Michaela Alperta, Mikołaja Trzaski, Franka Londona i Raphaela Rogińskiego.

Cena: 60.00 zł
W księgarni online