Dobrym tego przykładem jest czterowiersz Wiosna (w przekładzie Stachury, któremu poświęcił poemacik "Sted"):
przyspieszają swój bieg strumienie
wody
pole pszenicy jest zielonym jeżem
witka czuje już w swej skórze drzewo
szczodrzeniec zapłonie złotym
płomieniem
Kovacs to nie tylko poeta, ale także literaturoznawca, historyk i dyplomata. Swój los mocno związał z Polską. Jest autorem monografii generała Józefa Bema, pracy dokumentującej udział Polaków w węgierskiej Wiośnie Ludów, a także zbiorów esejów o naszej historii W popiele gwiaździsty dyjament i filmie Pęd ku latu. W latach 90. pracował w ambasadzie węgierskiej w Warszawie, obecnie jest konsulem generalnym w Krakowie. Ten urodzony w 1945 roku w Budapeszcie twórca, założył też katedrę polonistyki na Katolickim Uniwersytecie im. Pitera Pazmanya. Przełożył na węgierski m.in. "Czerwone tarcze" Jarosława Iwaszkiewicza, "Kozietulskiego i innych" Mariana Brandysa, "Siekierezadę" Stachury.
Polska pojawia się w jego wierszach nie raz i nie dwa. Myślę tu o wstrząsającej Czarnej księdze Katynia, o przejmującym Norwidzie, o Ostatniej podróży poprzedzonej mottem z SzachinszachaRyszarda Kapuścińskiego, wreszcie o tekstach zadedykowanych Andrzejowi Wajdzie (Legion), Bronisławowi Chromemu (Balassi na ulicy Świętej Anny), Zdzisławowi Beksińskiemu (Sen o poezji). Do tego trzeba dorzucić Pomnik Thorvaldsena - historiograficzny wręcz poemat o księciu Józefie Poniatowskim, impresję Balony nad Krosnem w maju 2002 oraz Miasta polskie - węgierskim okiem, czyli poetycką narrację o Ostrołęce, Warszawie, Jarosławiu, Krakowie i Lublinie.
Tom kończy, wzorowany na tradycyjnej poezji japońskiej, cykl Haiku. W tych trzywersowych miniaturach Kovacs opisuje nie tyle rzeczywistość, ile jej okruchy, np. "Na żółtym domu/cień krzyża lub żurawia./To znak pragnienia" lub: "Ostrze księżyca;/czekają na swoją kolej/młode topole".
Książka Istvana Kovacsa wydana została w serii Meridian pod redakcją Krzysztofa Czyżewskiego.
Janusz Drzewucki, "Rzeczpospolita"
István Kovács Okruchy przestrzeni, Sejny 2003, Fundacja Pogranicze.