O spektaklu "Zakochany obłok"

O spektaklu "Zakochany obłok"

WIECZORNA OPOWIEŚĆ TANJI MILETIĆ - ORUčEVIć 
O spektaklu "Zakochany obłok"

W cyklu wieczornych spotkań i prezentacji Tanja Miletić - Oručević opowiedziała o współtworzeniu spektaklu przygotowanego w Mostarskim Teatrze Lalek przez Wojciecha Wieczorkiewicza - reżysera z Polski na podstawie opowieści Nazima Hikmeta. Konstrukcja spektaklu oparta jest na walce dobra i zła, piękna i przemocy.

Adaptacja: Małgorzata Labecka-Koecherowa

Tłumaczenie: Tanja Miletić - Oručević

Reżyseria: Wojciech Wieczorkiewicz

Asystent reżysera: Tanja Miletić-Oručević

Scenografia, kostiumy i animacja lalek: Vanja Popović

Muzyka: Atilla Aksoj

Produkcja lalek: Ivica Bilek

Scenografii i rekwizyty: Mirsad Bijedić

Tekst "Sen Ajši" prześpiewał Nedžad Maksumić

Główną bohaterką jest piękna Ajša (w jej imieniu ukryta jest symbolika życia) która dba o swój tulipanowy ogród. Walczy z nią bezlitosny Kara Sejfi, właściciel całej Ziemi poza ogrodem Ajsi. Kara Sejfi chce przejąć i dołączyć do swej posiadłości również ten kawałek ziemi i piękność wyhodowanych tulipanów. Jego pomocnikiem jest Pokrzywa. Ajsa nie jest sama jednak- pomagają jej Zając, Gołąb, Obłok i Wichura . Ideą spektaklu jest niezniszczalność piękna któremu w obronie przychodzi natura.

Spektakl odbywa się na dwóch planach i ma również część graną w proscenium. W tej części występuje Derviš, przedstawiciel mevlevi dervishów słynący z wirowania dookoła własnej osi.Jest on także narratorem w spektaklu, swoim opowiadaniem łączy części spektaklu i niesie idee o wielkim człowieku ducha, Dželaludinie Rumiji. Gra on na instrumencie, który nazywa się Naj (w spektaklu używa się odmiany Nej), a któremu jest poświęcony śpiew Dželaludina Rumiji, „Mesnevija”. Tak więc w ciekawej opowieści o niezniszczalności piękna , w spektaklu dla najmłodszych, obecna jest nić hommage dla jednego z największych umysłów islamskich świata.

Na Fotografii Tanja Miletić - Oručević w trakcie prezentacji z lalką Kara Sejfi.