Stało się! Pracownia Książki Ośrodka „Pogranicze” w Sejnach rozpoczęła swą działalność.
Zainaugurował ją wykład Krzysztofa Czyżewskiego – jednego z mentorów, pod okiem których młodzi ludzie poznawać będą możliwości, jakie niesie ze sobą praca z literaturą, która nie ogranicza się jedynie do czytania i rozprawiania o książkach.
Wykład, zatytułowany „O zapiskach praktyka idei” wprowadził młodych słuchaczy w tematykę przyszłych działań pracowni. Krzysztof Czyżewski zabrał naszych gości w prawdziwą podróż po literaturze, historii, kulturze. Wyruszyliśmy z Sejn, z całą ich wielokulturową, pograniczną tradycją, odwiedziliśmy Krasnogrudę Miłosza, Japonię z jej bogatą tradycją haiku, Amerykę Gary Snydera, Jacka Kerouaca i J.F. Coopera oraz Gruzję – „Kraj ptaków i opowieści”.
Esej, haiku, zainteresowanie beatników buddyzmem i filozofią zen a także… Facebook wymienione zostały jako źródło inspiracji i formy wyrazu. Bo „książka” to nie tylko zbiór zapisanych kartek, zamkniętych między okładkami. "Książka" to obraz powstający w wyobraźni czytelnika, to szelest przewracanych kartek, zapach farby drukarskiej, cały wachlarz emocji towarzyszących lekturze, to godziny pracy nad pomysłem, który wostatecznej formie trafia na księgarskie półki, to wehikuł czasu i sposób na teleportację.
"Książka" to punkt wyjścia, brama, po przekroczeniu której naszym oczom ukazuje się wiele ścieżek. Wspólnie podążymy co najmniej kilkoma z nich.