"Niewidzialny most" to podróż w głąb pomięci o pograniczu – miejscu, w którym człowiek wykracza poza samego siebie, spotyka innych i próbuje budować społeczność opartą na dialogu . Most wymaga poświęcenia a czy będzie to doświadczenie oczyszczające, czy wręcz przeciwnie – destruktywne, zależy od wiedzy nabytej podczas budowania mostu, poznawania sekretów jego konstrukcji. Innymi słowy – efekt zależy od zrozumienia i nauczenia się sztuki współistnienia z innymi.
Historia pełna jest uszkodzony mostów – na granicach religijnych, narodowościowych i społecznych. Ewolucja sztuki budowania mostów, prowadząca do dialogu, pojednania i umacniania więzów społecznych to wyzwanie współczesnego świata, doświadczającego kryzysu na polu wielokulturowej koegzystencji. W jaki sposób możemy wykorzystać własne dziedzictwo i doświadczenie aby tworzyć kulturę solidarności w świecie wzrastających podziałów, nierówności i wykluczenia?
Nazwa programu nawiązuje do książki Italo Calvino pt. Niewidzialne Miasta, podkreślając niematerialny wymiar sztuki budowania mostów: pracy nad tym, co ludzkie, co tworzy tkankę łączną wartości społecznych oraz solidarności. Most to otwarta i niekompletna struktura, to sekret wymagający swoistego „kodu dostępu”, który można uzyskać poprzez doświadczenie duchowe, historię, kulturę pamięci i empatii – coś, czego nie można kupić, a na co trzeba zapracować.
Wystawa składa się z kilku elementów złożonych w jedną polifoniczna opowieść – poezji, rzeźby, fotografii, filmu.
Tematem warzsztatu Krzysztofa Czyżewskiego będzie budowanie opowieści niewidzialnego mostu, w tym tworzenie „krasnogrudzkiej zeugmy” – w oparciu o udział i doświadczenie uczestników.
Niewidzialny most wystawa
Krzysztof Czyżewski - koncepcja
Aranżacja wystawy: Wiesław Szumiński