Tryptyk Bośniacki składa się z trzech części, realizowanych w różnych miejscach i przez różnych ludzi. Są one jednak powiązane wspólnym odniesieniem do tego kunsztu i wartości, których w symbolicznym i rzeczywistym posiadaniu był „neimar” – do kunsztu budowania mostów, łączenia ludzi i kultur, tworzenia wspólnoty w oparciu o zróżnicowanie, budowania wspólnej przestrzeni miejsca i wartości.
Zależy nam bardzo na tym, aby w programie poświęconym wielokulturowemu dziedzictwu Europy, zniszczeniu tego dziedzictwa i pracy nad jego odrodzeniem, mogli uczestniczyć zarówno młodzi ludzie, jak i pisarze i artyści, oraz filozofowie i wybitni przedstawiciele refleksji humanistycznej.
Łącznikiem pomiędzy nimi, tak jak i pomiędzy poszczególnymi częściami projektu, jest Neimar, który w tym przypadku buduje mosty poprzez misję Posłańca przenoszącego listy, pytania i odpowiedzi, budującego przestrzeń dialogu pomiędzy dziećmi, twórcami i myślicielami.
Podczas pracy przy projekcie „Stary Most” dzieci napiszą listy, w których zawarte zostaną pytania i refleksje dotyczące tajemnic budowania mostów i dramatów ich burzenia, próbki ich twórczości literackiej, fotografie i rysunki, może także fragmenty filmów video.
Neimar – Posłaniec Tryptyku Bośniackiego – dostarczy je uczestnikom spotkania Café Europa po to, by pisarze i artyści przybywający do Sarajewa mogli się do niech odnieść, mieć je za inspirację dla niektórych swoich działań twórczych. Owoce tej „korespondencji”, teksty literackie i materiał ikonograficzny, znajdzie swoje miejsce w przygotowywanej przez dzieci „Księdze Mostu”.
Listy dzieci dotrą także do uczestników spotkania „Nowa Agora”, którzy na końcu swojego Sympozjonu napiszą „List Neimara”, adresowany do młodego pokolenia Europejczyków i traktujący o tajemnicach i zasadach budowania mostów pomiędzy ludźmi, narodami i religiami. Ten dokument również stanie się częścią „Księgi Mostu”, a może także zostanie wpisany w samą budowlę mostu lub przedstawienie.
W jakiej formie zaistnieje w Tryptyku Bośniackim jego Posłaniec – Neimar? Raz będzie żywą postacią wędrującą pomiędzy różnymi częściami projektu, raz listem pocztowym, a także stroną internetową, e-mailem i czatem internetowym. Wcielać się będzie w każdą postać dialogu. Odnajdziemy go w „Księdze Mostu”, w przedstawieniu dzieci, na Nowej Agorze... Pozostawi swój ślad – stary, dobry most – wszędzie tam, gdzie człowiek będzie pragnął przedostać się na drugi brzeg, ku Drugiemu.