Monika Żmijewska z Gazety w Białymstoku o Dziecięcym Uniwersytecie Pogranicza, 31 grudnia 2020

Monika Żmijewska z Gazety w Białymstoku o Dziecięcym Uniwersytecie Pogranicza, 31 grudnia 2020

Takiego artystycznego uniwersytetu dzieciom i młodzieży z Sejn uczniowie z innych podlaskich miasteczek mogą tylko pozazdrościć.

Takiego artystycznego uniwersytetu dzieciom i młodzieży z Sejn uczniowie z innych podlaskich miasteczek mogą tylko pozazdrościć. Specjalnie dla nich zagrała m.in. wybitna aktorka Maja Komorowska, odbyło się sporo koncertów, spektakli, warsztatów, lekcji literackich. Mimo pandemii pod granicą litewską działał Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza. Przyjął się tak znakomicie, że prawdopodobnie będzie działał też w przyszłości.

To program edukacyjno-artystyczny prowadzony przez Ośrodek Pogranicze pod kierunkiem Bożeny Szroeder i Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej dla 200 dzieci ze szkoły podstawowej w Sejnach. Zajęcia o charakterze pozaszkolnym przy współpracy z nauczycielami i rodzicami odbywały się m.in. w formie wirtualnej, choć nie tylko. Polegały na spotkaniach z teatrem, muzyką, literaturą i sztuką ludową, a przewodnikami i mistrzami byli twórcy różnych profesji. Najważniejszym punktem było skupienie się na „małym centrum świata”, a takim miejscem jest pogranicze. O czym zresztą od kilku dekad uczy kolejne pokolenia swoich podopiecznych Ośrodek Pogranicze.

Rzeczy piękne

– Mamy za sobą kawał pięknej roboty – mówi w rozmowie podsumowującej projekt Małgorzata Sporek-Czyżewska, a Bożena Szroeder dodaje: – Ta nasza wspólna praca z dziećmi i nauczycielami wobec dzisiejszych czasów to coś bardzo unikatowego. Wydawałoby się, że dokładanie dzieciom w czasie pandemii kolejnych edukacyjnych zabawek może być po prostu trudne i odrzucone przez młodych ludzi. Tymczasem nasza oferta edukacyjna, która się łączy z działaniami związanymi ze sztuką, została przyjęta bardzo pozytywnie. To było coś, co dawało dzieciom inny rodzaj doświadczenia bycia wobec komputera i zobaczenia, że może być on rodzajem miejsca, w którym mogą się dziać rzeczy piękne – opowiada Bożena Szroeder.

przeczytaj cały artykuł