Mistrzyni Anna Budzejko z Puńska - członkini Stowarzyszenia Kultury Etnicznej Litwinów w Polsce, pedagog z długim stażem pracy w szkole. Zajmuje się technikami tkackimi a w szczególności tkaniem wiązanym na ramie od dwudziestu paru lat. Od 2007r. prowadzi warsztaty z rękodzieła dla dzieci i młodzieży w pracownia "Simtavirvis" (sto sznurków), która skupia twórców rękodzieła ludowego a działa przy Stowarzyszeniu Litewskiej Kultury Etnicznej w Puńsku. W 2016 roku współpracowała z Pracownią Tkania Pogranicza. Jest autorem lub współautorem wielu wystaw w Polsce i za granicą między innymi w Mariampolu (2014 i 2018r.), w Łoździejach ( 2007 i 20013 r.), w Puńsku (2020r.), Współprowadzi Muzeum Etnograficzne "Stara Plebania" w Puńsku, gdzie miała kilka swoich autorskich wystaw. Brała udział w wielu międzynarodowych projektach np."Współpraca polsko-*litewska w celu poprawy warunków życia" w latach 2007-2013.
Koordynatorką i pomysłodawczynią projektu jest Urszula Wasilewska-artystka, tkaczka, dekoratorka, opiekun organizacyjny galerii
Pogranicza oraz założycielka i prowadząca autorską Pracownię Tkania w Pograniczu. Absolwentka Artystycznej Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim. Stypendystka Ambasady Amerykańskiej- staż w ramach Leadership program, gdzie w USA poznawała tradycje związane z rzemiosłem tkackim. Twórczyni dużego programu edukacyjnego dla szkół pt "Miłość i zgoda domu ozdoba. Makatkowa Sejneńszczyzna", na bazie którego prowadzonych było kilkadziesiąt lekcji dotyczących tradycji tkackich Sejneńszczyny dla szkół z regionu i całej Polski. Autorka programu "Z Sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana” i "Od narodzin do śmierci. Krajka litewska".
Mistrzyni i koordynator projektu "Tkaniny wiązane na ramie-unikatowe rękodzieło Sejneńszczyzny"
17 listopada 2021 10:55
-