HALMA zaprosiła dziesięciu pisarzy z obszaru Unii Europejskiej, jak i krajów z nią sąsiadujących by skomentowali tekst książki i stworzyli swoją własną relację o dzisiejszej Europie i ich postrzeganiu przyszłości.
Aby nawiązać dialog między pokoleniami, sieć zorganizuje również warsztaty ze studentami z 5 europejskich miast. Bardzo ważne jest, by młodzi Europejczycy byli świadomi historii Europy, ale też wypracowali swoją własną wizję jej przyszłości.
Eseje stworzone przez słynnych pisarzy, jak również pomysły biorących udział w warsztatach studentów zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu i dostępne będą za darmo dla użytkowników Internetu w całej Europie. HALMA uważa za bardzo ważne, by również pisarze spoza krajów członkowskich Unii Europejskiej (np. z Białorusi i Ukrainy) wzięli udział w projekcie, aby wspólnie stworzyć punkt widzenia umiejscowiony poza politycznymi granicami Europy, ponieważ wierzymy, iż także i ci ludzie są częścią europejskiej wspólnoty kulturowej. Zestawienie tych pisarzy z ludźmi pochodzącymi z miejsc, w których odbędą się odczyty stworzy zróżnicowany dialog i pobudzi dyskusję o tym, co znaczyć mogą Europa i wartości europejskie, oraz jak ewoluowały te pojęcia od czasu, gdy Miłosz pisał o „rodzinnej Europie”.
Patronami projektu są Europejska Fundacja Kulturalna, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, Instytut Polski w Lipsku, Pradze i Wilnie, oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt).
Oficjalnym partnerem medialnym jest magazyn literacki RADAR.
Pierwsze „Listy do Miłosza” zostały już napisane, i są w drodze do swoich czytelników. Odczyty rozpoczną się w połowie marca; ustalono następujące daty:
- 16 marca 2011, 18:00 w Pradze: Petra Hůlová i Alexander Lukashuk, dyskusja moderowana przez Tomáša Glanca w Instytucie Polskim w Pradze (Malé náměstí 1, 110 00 Praha 1)
- 17 marca 2011 w Lipsku (targi książki): Artur Becker, Ostap Slyvynsky i Igor Stokfiszewski, dyskusja moderowana przez Jörga Magenau o 12:00 Messegelände Leipzig (Hall 4 / E 401) oraz o 19:00 w Instytucie Polskim w Lipsku (Markt 10, 04109 Leipzig)
- 18 marca 2011 w Wilnie, o 18:00: Ihar Babkov i Donatas Petrošius, dyskusja moderowana przez Laurynasa Katkusa w Instytucie Polskim w Wilnie (Didžioji g. 23, 01128 Vilnius)
Strony projektu: www.letterstomilosz.eu, www.halma-network.eu
HALMA - Das europäische Netzwerk literarischer Zentren e.V. Karl-Kunger-Str. 55 D-12435 Berlin, Ansprechperson: Katarzyna Lorencpresse@halma-network.eu tel: 0049 (0)30 97882578