„La Voix libérée” jest hołdem pamięci złożonym wybitnym żydowskim kompozytorom, którzy nie zaprzestali tworzyć nawet w nazistowskich obozach śmierci. Autorski projekt pianistki Kristiny Raczyńskiej zrodził się z fascynacji muzyką żydowską, zarówno świecką jak i religijną. To także wpływ zetknięcia artystki z twórczością więźniów obozów koncentracyjnych, z ich wspomnieniami i dostępnymi materiałami na ich temat. Godzinny program obejmuje cykl utworów o zróżnicowanych charakterze i brzmieniu, które – w wykonaniu kameralnego zespołu – przybliża słuchaczom odcienie klasycznej muzyki żydowskiej oraz jej różnorodność stylistyczną.
Program płytowy i koncertowy projektu obejmuje aranżacje oraz oryginalne utwory kompozytorów tworzących w obozach w Auschwitz i Terezinie. „Głos wyzwolony” to muzyczny pamiętnik, testament żydowskich artystów, a jednocześnie hołd oddany milionom ich rodaków i współwięźniów z dźwięków, z języka, których nie można uwięzić, zniewolić ani zabić.
Od twórców o koncercie w Sejnach:
Jesteśmy szczęśliwi, że pierwszy koncert naszego projektu “Głos wyzwolony. La voix Liberee” odbędzie się 29-ego października właśnie w Sejnach – w miejscu, gdzie stykają się ze sobą wpływy wielu kultur, narodów oraz wszelakich sztuk. W przestrzeni Białej Synagogi zabrzmią zarówno utwory świeckie jak i religijne kompozytorów tworzących w obozach Auschwitz i Treblince a także autorów anonimowych, o których nigdy niedane nam będzie usłyszeć. Kompozycje te są nam wyjątkowo bliskie, częściowo dlatego, że opracowaliśmy je sami, dodając własne, współczesne spojrzenie na tradycyjną muzykę żydowską. Jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji Pogranicze, która sprawiła, że wystąpienie przed Państwem stało się możliwe i z całego serca zapraszamy na muzyczną podróż w czasie.
Nasz Ensemble:
Natalia Kawałek - sopran
Łukasz Hajduczenia - baryton
Daniel Gutt - kontrabas
Kristina Raczyńska - fortepian, aranżacje