"To bardzo piękny tom. Potrójnie piękny: przez japońskie haiku, dzięki tłumaczeniu Miłosza i niezwykle piękny w ilustracjach Dudzińskiego. W kulturze japońskiej nie ma wielkiej różnicy między kaligrafią a obrazem. Jedno i drugie jest ideogramem.
Myślę, że to nowa droga w twórczości Dudzińskiego. Jego rysunki haiku - czarnym pędzelkiem i piórem na białym papierze - zawierają początek opowiadania, początek zwierzęcia, trochę człowieka, a trochę miejsca zostawiają dla wyobraźni. Mam przed oczyma jedną z rycin, którą najbardziej lubię.: w oku ważki odbite góry. Jest w tych rysunkach taka sama zwięzłość jak w haiku, mają jakby wcieloną w siebie metaforę, znaczą więcej niż jest namalowane. A poza tym - jak wiele wierszy haiku - są zabawne. Urok tej książeczki, urok przekładu, urok ilustracji polega nie tylko na ziarnach stężonej poetyckości, ale także na dowcipie poetyckim i dowcipie malarskim. Jest to jedna z najładniejszych książek, które czytam rano a także wieczorem, żeby mieć piękne sny."
Jan Kott, "Metropolia",
Andrzej Dudziński - polski rysownik, grafik, malarz, karykaturzysta, fotografik.
Po studiach architektury na Politechnice Gdańskiej, architektury wnętrz i grafiki na PWSSP (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku oraz grafiki a bliżej plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zadebiutował w 1970 na łamach "Szpilek". Pseudonim "Dudi" wywodzi się od cyklu rysunków przedstawiających wymyślonego przez siebie ptaka. Swoje prace zamieszczał również w czasopismach "Polska", "Polityka", "Kultura", "Ty i Ja" i "Tygodnik Powszechny".
Od 1977 r. przebywa w USA. Swój czas dzieli przemiennie na pobyt (od 1980 r.) w Nowym Jorku i Warszawie. Współpracował z wieloma czasopismami amerykańskimi – "The Atlantic Monthly", "The Boston Globe", "Newsweek", "The New York Times", "Playboy", "Rolling Stone", "Time", "Vanity Fair" i "The Washington Post". Wykonywał też prace na zamówienie wielu koncernów – AT&T, Deutche Telekom, IBM i Royal Bank of Scotland. W latach 1982-1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. W dorobku ma dziesiątki wystaw swoich prac m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie, wielokrotnie w kraju. Honorowy obywatel miasta Sopotu (od 2001 r).
Maksymalna zwięzłość a zarazem filozoficzność sprawiają, że małe haiku działa silnie na czytającego i stopniowo zajmuje dużo miejsca w jego wyobraźni - wszystkim jest tu obraz namalowany słowami. Pokrewieństwo haiku z malarstwem potwierdzają w tym wydaniu piękne rysunki Andrzeja Dudzińskiego. Ułożyłem ten zbiór dla własnej przyjemności, czerpiąc i z dawnych autorów japońskich, i nam współczesnych, piszących po angielsku.
(Z książki Haiku)
Biały pająk
Jeszcze bielszy
W błyskawicy
Geraldine Clinton Little
Nietoperz
Mieszka schowany
Pod złamanym parasolem
Buson
Wyspał się kot,
Wstaje i ziewając
Idzie na amory
Issa