P O W I Z Y C I E U G R I G O R I J A K A N O W I C Z A
- R E L A C J A K R Z Y S Z T O FA C Z Y Ż E W S K I E G O
T E L A W I W L I S T O P A D 2 0 1 9
Ledwie przekroczyłem próg jego mieszkania, a dosięgło mnie spojrzenie nie z tego świata. Było takie już wtedy, gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy. Grigorij Kanowicz w owym czasie na krotko powrócił do Wilna, przestał przewodniczyć tamtejszej gminie żydowskiej i niezmiennie pisał po rosyjsku. Pisanie rozumiał tak, jak jeden z jego bohaterów Icchak Małkin rozumiał sens życia, który „jest nie w pomnażaniu, lecz w nieprzerwanym odczytywaniu”.
K R Z Y S Z T O F C Z Y Ż E W S K I O G R I G O R I J U K A N O W I C Z U
I J E G O P I S A R S T W I E
Zapraszam na spotkanie z Grigorijem Kanowiczem i jego książką "Ballada o miasteczku" niedawno wydaną w serii Meridian w Oficynie Pogranicza, tłumaczoną przez Andrzeja Morskiego za którym to pseudonimem ukrywa się znakomity tłumacz języka rosyjskiego [...] Wszystkie książki Grigorija Kanowicza składają się na jedną wielką opowieść toczącą się wokół miasteczka Janów niedaleko Kowna.
VIDEORELACJA PONIŻEJ
GRIGORIJ KANOWICZ W WYDAWNICTWIE POGRANICZA
Grigorij Kanowicz "Ballada o miasteczku" (2019)
KUP KSIĄŻKE W KSIĘGARNI POGRANICZA
"Ballada o miasteczku" to autobiograficzna powieść dziewięćdziesięcioletniego już dzisiaj pisarza. Ugruntowują się w niej wszystkie fabuły jego poprzednich książek, tu też odszukać można źródła tak specyficznie żydowskiej mądrości jego prozy, ich dramatycznego duchowego klimatu przedziwnie idącego w parze z losem, na który trzeba się godzić. Dopiero poznanie "Ballady o miasteczku", będącej nade wszystko portretem matki autora, pozwoli na naprawdę głębokie wejście w świat jego poprzednich dzieł. Jest to książka dla powieściopisarstwa Grigorija Kanowicza niejako założycielska.
- Piotr Matywiecki