Filmowa Kolekcja Bajek - Realizatorzy

Filmowa Kolekcja Bajek - Realizatorzy

Młodzież pracująca w projekcje tworzyla filmy animowane pod okiem wybitnych specjalistów w dziedzinie animacji, fotografii i sztuki. To oni pokazali im podstawy pracy animacją, aranżacją plastyczną oraz współczesnym  montażem filmowym.

Mistrzowie - nauczyciele: 

Joanna Polak 

Urodzona 12 marca 1978 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Dyplom mgr sztuki, realizatora obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, ze specjalnością - reżyser filmu animowanego - uzyskała w 2003; asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie. 
Prowadzi eksperymenty w zakresie cyfrowej grafiki animacyjnej. Poza kwestiami stricte artystycznymi interesują ją pionierskie badanie na polu filmoterapii, które owocują interesującymi wynikami, osiągniętymi we współpracy z naukowcami z ośrodków leczenia uzależnień i programem wychodzenia z bezdomności. 
Jej filmy, videoinstalacje, fotografie, rzeźby, makramy i obrazy były prezentowane na 23 wystawach, 61 festiwalach (na 5 kontynentach), 13 kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA) i w ponad 300 prezentacjach. Jest autorką 83 filmów głównie animowanych. Jej aktualne poszukiwania twórcze skupiają się wokół eksperymentów z video instalacją symultaniczną. 
Współpracuje z TVP. 

Nagrody i wyróżnienia:

1997 - Lublin - MFS Galeria Biała - wyróżnienie w postaci wystawy indywidualnej instalacji rzeźbiarskiej pt.: "Oni" 
2002 - Poznań - wyróżnienie w konkursie "Czyste powietrze - przyjazne środowisko", za filmy pt.: "Ryba" i "Zmagania z żywiołem wody" 
2002 - Kraków - I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA za film pt.: "Polski western" 
2003 - Poznań - Ogólnopolski Festiwal Filmowy OFF Cinema - wyróżnienie za film pt. "Garbus" 
2004 - Poznań - zbiorowa wystawa rysunków pt.: "Sztuka lat 80-tych" - wystawa została nagrodzona Złotą Pyrą przez gazetę „Głos Wielkopolski” 
2004 - Budapeszt (Węgry) - Międzynarodowy Festiwal Filmowy - POLIFILM UNDER 30 - pokaz filmu pt. :"Garbus" - nagroda w postaci akredytacji 
2005 - Gdańsk - Festiwal Filmów Krótkich - I Nagroda Dziennikarzy (Złoty bilet) w kategorii fabuła za film pt.: "Garbus" 
2005 - Wągrowiec - II Festiwal Filmów Video - wyróżnienie za film pt.: "Tato nie pij !!" 
2006 - Kraków - Międzynarodowy Festiwal Filmowy SMOFI - I Nagroda za animację, za film pt.: "Garbus" 
2006 - Ostrawa (Czechy) - Międzynarodowy Festiwal Ostrawsky Konićek - I Nagroda za film pt.: "Garbus" w kategorii od lat 17 
2006 - Ostrawa (Czechy) - Międzynarodowy Festiwal Ostrawsky Konićek - I Nagroda za film pt.: "Słodka historia bez happy end'u" w kategorii od lat 14 do 17 
2006 - 2007 - Philadelphia (USA) - Next Frame Festiwal - I nagroda w kategorii animacja za film pt.: "Garbus" - całoroczna prezentacja filmu na terenie USA 
2008 - Niepokalanów - Międzynarodowy Festiwal Filmów i Multimediów - wyróżnienie za filmy pt.: "Zapada noc" i "Ryba" 
2008 - Łódź - Kino Cytryna - Festiwal Filmów Antydepresyjnych Relanium - I Nagroda GRUBA RELANKA - za całokształt nadesłanej twórczości (filmy pt.:"Step by step !!" i "Piwo jest BE"), 2 miejsce w głosowaniu publiczności za film pt.:"Step by step !!" 

Liza Skvorcova

Artystka, reżyserka, głównie filmów animowanych, mistrzyni grafiki komputerowej i animacji. Urodziła się w 1978 w Moskwie. 
Absolwentka Państwowego Instytutu Kinematografii im. S.A Gierasimowa w Moskwie, (Wydziału Sztuki WGIK - Pracownia grafiki i animacji komputerowej A. Gorlenko i V. Kolesnikovej), gdzie stworzyła filmy edukacyjne "Deszcz" i "7-40" (1999 r.) oraz pracę dyplomową: "Poczekaj Proszę" (2002). W 2003 roku została mamą, co było początkiem trwającego już kilka lat projektu "Kołysanki świata", który, jak i "Poczekaj Proszę”, otrzymał wiele nagród na rosyjskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Od 2009 roku prowadzi warsztaty animacyjne dla dzieci zarówno w Rosji, jak i za granicą. 

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia:

2010 - Nagroda za najlepszy serial animacyjny (cykl „Kołysanki świata”) na XV Otwartym Festiwalu Animacji w Suzdalu; 
2009 - Państwowa Nagroda "Złotego Orła" dla cyklu „Kołysanki świata”; 
2008 - Nagroda „Gwieździsty Most” w kategorii animacji filmowej przyznana przez Ministra Kultury (dla cyklu „Kołysanki świata”) 
2007 - Państwowa Nagroda Krytyków oraz prasy filmowej "Biały Słoń” (cykl „Kołysanki świata”) ; 
2006 - "Złota Łódka" na XIV Festiwalu "Okno na Europę" (cykl „Kołysanki świata”); 
2006 - Nagroda dla najlepszego filmu na włoskim festiwalu w Malescorto (cykl „Kołysanki świata”); 
2006 - Nagroda specjalna jury na XI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Filmów Animowanych "Złota Rybka"; 
2006 - Drugie miejsce w Konkursie Filmów Krótkometrażowychna Festiwalu "Animadrid" (cykl „Kołysanki świata”); 
2006 - Dyplom specjalny For Universal Human Theme na Festiwalu Balkanima w Belgradzie (cykl „Kołysanki świata”) 

Leon Tarasewicz

Polski malarz białoruskiego pochodzenia,  jeden z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Urodzony w 1957 w Waliłach na Podlasiu. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu, a następnie Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,  w pracowni Tadeusza Dominika (dyplom otrzymał w 1984). Od 1996 prowadził gościnną pracownię malarstwa na tejże uczelni. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na wydziale Nowych Mediów. 
Współpracuje z Warszawską Galerią Foksal, poznańską Galerią Ego a także lubelską Galerią Białą.   
W 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. 
Podkreśla swe białoruskie korzenie i aktywnie działa na polu kultury tej mniejszości w Polsce. 
Malarz jest znanym wielbicielem ptaków. Hoduje m.in. kury ozdobne (jest także współautorem książki na ich temat), gołębie i bażanty. 
Otrzymał Paszport Polityki (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (2000) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. W 2007 Tarasewicz otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki. Wystawiał w Budapeszcie, Nowym Jorku, Sztokholmie, Sao Paulo, w Glasgow, Malmö, Mińsku, Rzymie, Berlinie, Frankfurcie, Lubece a także wielu miastach w Polsce. 

Wiesław Szumiński

Artysta plastyk, animator życia kulturalnego Suwałk. 
Urodził się w 1958 roku w Krasnopolu. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978-1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982-1986). 
Autor obrazów rzeźb, ilustracji  książkowych, aranżacji ekspozycji i scenografii teatralnych. Pracownik Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”,  gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi w pracowni ceramicznej. 
Współtwórca projektów realizowanych z dziećmi: „Kroniki sejneńskie”, „Gra szklanych paciorków”,  „Macewy z sejneńskiego Kirkutu”, „Gliniana Księga”, „Kapliczka”, „Księga Jerzego Ficowskiego”, „ Gliniane zabawki”. Kustosz Galerii Papuciarnia i Galerii w Białej Synagodze. 
Pracuje również  w Specjalistyczno-Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, prowadząc terapię przez sztukę. Swoje prace wystawiał m.in. w Knivsberg, (Dania), Strumicy ( Macedonia), Paryżu (Francja),  Sarajewie i Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Lipsku (Niemcy), Gutersloh (Niemcy), Frankfurcie nad Odrą (Niemcy), Wilnie (Litwa), Kijowie (Ukraina) a także Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Suwałkach 

Marek Skorupski

Fotograf, fotoreporter, dziennikarz. Obecnie współpracownik Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.  
Studiował  na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył Studium Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne warsztaty i szkolenia dla początkujących fotografów zawodowych i zaawansowanych amatorów z: fotoreportażu, portretu, fotografii studyjnej, cyfrowej obróbki obrazu w Agencji Fotografów Forum i Agencji Fotograficznej Piękna, Domu Kultury „Działdowska” w Warszawie. 
Brał udział w wyprawach badawczych Fundacji Pogranicze (Litwa, Węgry, Rumunia, Siedmiogród) 
Brał wielokrotnie udział w międzynarodowych targach fotografii CEPIC. 
Współpracował z Reuters Berlin i Reuters Warszawa,  Gamma Liaison Paris i Warszawa (fotoreporter),  Agencją Fotografów FORUM (członek Zarządu, dyrektor ds. rozwoju),  Polską Agencją Informacyjna S.A (szef Działu Fotografii i Wystaw),  Polską Agencją Prasową (fotoreporter, dziennikarz). 

Renata Mackiewicz

Artystka zajmująca się ceramiką. Terapeutka w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach. Współorganizatorka i prowadząca "Galerię bez klamek". Prowadzi warsztaty ceramiczne z dziećmi i  młodzieżą.

Ważniejsze realizacje:

- „Wyprzedaż wspomnień” - rzeźby ceramiczne  Galeria Papuciarnia  Sejny  (2003) 
- „Kapliczka” - realizacja cyklu ceramicznych kapliczek przydrożnych wspólnie z młodzieżą współpracującą z Pograniczem z Sejn (2005) 
- Warsztaty ceramiczne dla młodych w ramach Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie (2006) 
- Współpraca nad projektem „Gliniana Księga” - będącym opowieścią i przewodnikiem po ważnych dla historii miejscach miasteczka Sejny (2008) 
- Projekty i realizacja wnętrz w domach ekologicznych na terenie Suwalszczyzny 

Marcin Pawlukiewicz

Twórca filmowy, dokumentalista wydarzeń kulturalnych regionu. 
Pracownik Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.. Zajmuje się krótką formą filmową i grafiką. 
Prowadzi warsztaty filmowe oraz propaguje ideę filmu niezależnego i amatorskiego w regionie. 
Jego film "Muzyka z miejsca ruszona" pokazywany był na antenie telewizji TVP Kultura oraz Kino Polska. Inne jego filmy brały udział w kilku edycjach konkursu Filmowe Podlasie Atakuje. Najnowszy z filmów znajdzie się na filmowej składance DVD z FPA 2010. 
Prowadzi także projekt „Przebłyski” zajmujący się połączeniem historii regionu oraz nowych mediów.

Mariola Mitros

Od dziesięciu lat czynnie zaangażowana w życie kulturalne Suwalszczyzny. Studiowała pedagogikę rewalidacyjną w Wyższej Szkole Suwalsko Mazurskiej. Współpracowała ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Teatr Efemeryczny w Suwałkach; współrealizatorka projektów "Galeria Pod Ścianą" (galeria jednego billboardu prezentująca reklamę społeczną); VII Suwalskich Eksploracji Teatralnych SET 2002. 
W latach 2002 - 2007 instruktor - koordynator programu Domu Pracy Twórczej w Wigrach, koordynowała mi. projekty: "Pamięć tradycji - Suwalszczyzna" (wspólnie z Fundacją Muzyka Kresów); "Sztuka dialogu nad Wigrami"; "Letnia Filharmonia Aukso"; "Muzyka nad Wigrami"; "Latająca Akademia Muzyki Dawnej". 

Współrealizowała programy edukacyjne w ramach Kolegium Wigierskiego: "Wigierska Szkoła Etyki"; "Seminarium Wigierskie". 
Współzałożycielka Stowarzyszenia KRUSZNIA organizującego mi. Festiwal Muzyki Tradycyjne i tradycją inspirowanej "Oj Wiosna Ty Wiosna". 
Współpracowała z Prof. Andrzejem Strumiłło przy realizacji programów wydawniczych, wystawienniczych i innych przedsięwzięciach kulturotwórczych.
Była przewodnikiem w Centrum Sztuki Współczesnej - Galerii Andrzeja Strumiłło w Suwałkach. 
Obecnie pracownik Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. 

Bożena Szroeder

Animatorka kultury, pedagog. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią. 
Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie”. Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. 
Jest także współprowadzącą program pt. „Gra szklanych paciorków” - o pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkiwanego przez dzieci, który jest obecnie realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. 
Ponadto zajmuje się historią i kulturą Cyganów-Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji. Zrealizowała takie programy jak „Cygańska Wioska Artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską. 
Wpółtwórczyni Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępca redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”. 

Raphael Rogiński

Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. 
 Od 13 roku życia gra na gitarze elektronicznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa i na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. 
 Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. 
Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych. 
Równolegle jest zaangażowany w przedsięwzięcia związane ze światową sceną nowego jazzu a jego kompozycje są wykorzystywane w filmie i teatrze. 

Uczniowie – realizatorzy: 

Szymon Anuszkiewicz, Paulina Doroszko, Karolina Dzimitko, Robert Jedynasty, Ula Kapp 
Monika Krupińska, Agata Kukolska, Michał Michalski, Iza Myszczyńska, Piotr Myszczyński 
Dagmara Nieszczerzewska, Anna Pawłowska, Aneta Staśkiel, Piotr Szroeder, Ola Szruba, Patryk Zubowicz, Artur Smieskol, Mark Skvorcov, Mariola Mitros, Bożena Szroeder, Marcin Pawlukiewicz