Mistrzowie – nauczyciele
Wiesław Szumiński (ur. 1958) – artysta plastyk, animator życia kulturalnego Suwałk i regionu. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1978–1982) oraz poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982–1986). Autor obrazów, rzeźb, ilustracji książkowych, aranżacji ekspozycji i scenografii teatralnych. Pracownik Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi w pracowni ceramicznej. Współtwórca projektów: „Kroniki sejneńskie”, „Gra szklanych paciorków”, „Macewy z sejneńskiego kirkutu”, „Gliniana księga”, „Kapliczka”, „Księga Jerzego Ficowskiego”. Kustosz Galerii Papuciarnia i w Białej Synagodze. Pracuje również w Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, gdzie prowadzi terapię zajęciową przez sztukę. Swoje prace wystawiał między innymi w Knivsbergu (Dania), Strumicy (Macedonia), Paryżu (Francja), Sarajewie i Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Lipsku (Niemcy), Gütersloh (Niemcy), Frankfurcie nad Odrą (Niemcy), Wilnie (Litwa), Kijowie (Ukraina), a także w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku i Suwałkach.
Daria Kopiec (ur. 1983) – reżyserka filmów animowanych. W roku 2003 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Absolwentka Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (specjalizacja animacja i filmowe efekty specjalne). Współtwórczyni I Przeglądu Filmów Animowanych „Animakcja” w Łodzi. W latach 2006–2007 stypendystka w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. Od lutego 2008 roku jest dyrektorem artystycznym i reżyserem studenckiego teatru Politechniki Łódzkiej „Teatr Nieobliczalny”. Pracuje jako kolorystka materiałów filmowych (na systemie DaVinci Resolve) w firmie Packshot. Prowadziła warsztaty z pikselacji w ramach Polskiej Prezydencji Se-ma-for European/Asian Express 2011 (Pekin, Madryt, Tokio, Paryż). Wyreżyserowała teledysk dla łódzkiego zespołu Samokhin Band (Habibi), dla zespołu PIN (Film o sobie), dla zespołu Lady Pank (Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą), dla zespołu Manchester (Nie chce się spać), dla zespołu T.Love (Lucy Phere).
Filmografia: Anunnaki (2004), Wella – viva one night mouse (2005), Femme fatale (2005), Osiem (2006), Agata Nowicka opowiada o twórczych inspiracjach codzienności – projekt ENDO oraz Karolina Gruszka o adaptacjach filmowych prozy Iwaszkiewicza (2008), Nescafee 3 in 1 (2008), Zuzanna (2010).
Joanna Polak (ur. 1978) – reżyserka filmów animowanych. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Dyplom magistra sztuki, realizatora obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii ze specjalnością reżyser filmu animowanego uzyskała w roku 2003. W roku 2011 otrzymała stopień doktora nadany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie. Prowadzi eksperymenty w zakresie cyfrowej grafiki animacyjnej. Poza kwestiami stricte artystycznymi interesują ją pionierskie badanie na polu filmoterapii, które owocują interesującymi wynikami, a realizuje je we współpracy z naukowcami z ośrodków leczenia uzależnień i w ramach programu wychodzenia z bezdomności. Jej filmy, wideoinstalacje, fotografie, rzeźby, makramy i obrazy były prezentowane na 23 wystawach, 61 festiwalach (na pięciu kontynentach), w 13 kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA) i w ponad 300 prezentacjach. Jest autorką 83 filmów głównie animowanych. Jej aktualne poszukiwania twórcze skupiają się wokół eksperymentów z wideoinstalacją symultaniczną. Współpracuje z Telewizją Polską.
Bożena Szroeder – animatorka kultury, pedagog. Autorka projektu Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią i gdzie od wielu lat realizuje z młodzieżą i dziećmi projekty artystyczne i kulturalne, prowadzi pracownię teatralną i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle Róża i Kroniki sejneńskie. Autorka nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. Współprowadząca program pn. „Gra szklanych paciorków” – o pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkiwanego przez dzieci, który jest realizowany we współpracy z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. Ponadto zajmuje się historią i kulturą Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza. Zrealizowała takie programy, jak: „Cygańska wioska artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską. Współtwórczyni Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępca redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”. Laureatka pierwszej w historii konkursu nagrody honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).
Aleksandra Kotarska – studentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, absolwentka Liceum Plastycznego w Łomży, finalistka olimpiady artystycznej, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego, uczestniczka programów realizowanych w Pograniczu – „Kroniki sejneńskie”, „Związani z miejscem”, „Przestrzeń domu”, „Kawiarnia qulturalna”, Kolekcja Filmowa Kolekcja Bajek – „Pieśni pogranicza”.
Dominika Turowicz – studentka historii sztuki na warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych, absolwentka Liceum Plastycznego w Łomży, laureatka ogólnopolskiej olimpiady artystycznej, uczestniczka programów realizowanych w Pograniczu – „Kroniki sejneńskie”, „Związani z miejscem”, „Przestrzeń domu”, „Kawiarnia qulturalna”, Filmowa Kolekcja Bajek – „Pieśni pogranicza”.
Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wielka osobowość sceny muzycznej. Od trzynastego roku życia gra na gitarze elektronicznej. Od początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa oraz na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności artystycznej. Z tych poszukiwań wynikają projekty, których jest liderem, np. Shofar i Cukunft, Alte Zachen, Bach Bleach, Mizrachi, Night Ragas, Drom, Sisters. Artysta zaangażowany w przedsięwzięcia związane ze światową sceną nowego jazz, a jego kompozycje są wykorzystywane w filmie i teatrze.
Urszula Wasilewska – w 1983 roku ukończyła Artystyczną Szkołę Reklamy w Mińsku Mazowieckim. W tym samym roku rozpoczęła swoją pierwszą pracę jako dekorator w sejneńskiej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. W latach 1987–1993 była plastykiem w Domu Kultury. Od roku 1994 pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, gdzie przez wiele lat prowadziła zajęcia tkackie z dziećmi i młodzieżą, a obecnie koordynuje działania pracowni wystawienniczej i programu wydawniczego.
Marcin Pawlukiewicz – dokumentalista, twórca filmowy, animator kultury. Zrealizował kilka młodzieżowych projektów przywołujących historię Sejn. Na bieżąco rejestruje życie miasteczka i prowadzi zajęcia multimedialne dla młodzieży. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.
Marcin Lenarczyk – turntablista, realizator i montażysta dźwięku. Jako DJ Lenar promował nowe techniki grania na gramofonach i płynnie poruszał się po różnych gatunkach muzycznych – od klezmerskiego „Meritum ” przez reinterpretacje Lutosławskiego grane z Andrzejem Bauerem czy występy z zespołem Paris Tetris w towarzystwie Marcina Maseckiego. Od kilku lat zajmuje się realizacją i montażem dźwięku w filmach fabularnych i dokumentalnych (Niezależna Republika Samosiuk, Sala samobójców, Przeżyć Afganistan). Współpracował z Pograniczem w projekcie „Muzyka miejsca”, w ramach którego prowadził warsztaty dźwiękowe. Jest także twórcą ścieżki dźwiękowej do Filmowej Kolekcji Bajek – „Opowieści pogranicza”.