MIŁOSZ SPOTKANY – MIŁOSZ ZAPAMIĘTANY
Wieczór wspomnień z udziałem Mirosława Chojeckiego, Piotra Kłoczowskiego, Anatola Rojtmana i Andrzeja Walickiego.
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Czyżewski.
Chcemy zaprosić do rozmowy i dzielenia się pamięcią tych, którzy Miłosza znali osobiście, prowadzili z nim wywiady i dialogi, brali udział w opracowywaniu jego dzieł jeszcze za życia, a dziś zajmują się edycją tekstów dotąd niepublikowanych. Chcemy, aby opowiedzieli o spotkaniach i swoich osobistych wrażeniach związanych z Miłoszem.
Miłosza wspominać będą: Mirosław Chojecki (wydawca, producent filmowy, działacz opozycji PRL, inicjator i prezes honorowy Stowarzyszenia Wolnego Słowa, współzałożyciel wydawnictwa NOWa), Krzysztof Czyżewski (praktyk idei, animator kultury, pisarz i eseista, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur narodów”, twórca Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie), Piotr Kłoczowski (eseista, historyk literatury, edytor, wydawca, kurator Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza), Anatol Rojtman (tłumacz na język rosyjski m.in. Drugiej przestrzeni i Orfeusza i Eurydyki), Andrzej Strumiłło (malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, poeta, pisarz, współautor Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego), Andrzej Walicki (historyk idei, badacz myśli rosyjskiej, historii marksizmu i myśli liberalnej, autor m.in. Spotkań z Miłoszem oraz Zniewolonego umysłu po latach).
Gdzie: Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Kiedy: 28.11.2011 (poniedziałek), godz. 19.30
MIŁOSZ W ORBICIE POEZJI ROSYJSKIEJ
Wieczór autorski Natalii Gorbaniewskiej.
Spotkanie poprowadzi Mirosław Chojecki.
Natalia Gorbaniewska to wybitna poetka rosyjska i tłumaczka, w latach 60. i 70. zaangażowana w działalność na rzecz obrony praw człowieka w ZSRR, dysydentka i emigrantka z konieczności, wielka przyjaciółka Polaków. Przetłumaczyła na język rosyjski Traktat poetycki (wydany w 1983 roku), było to równocześnie pierwsze tłumaczenie tego utworu Miłosza na język obcy. W jej dorobku translatorskim znajdują się i inne wiersze noblisty, m.in. Gwiazda Piołun. Miłosz i Gorbaniewska znali się osobiście. Tłumaczka opowie o pracy nad przekładem, komentarzach Miłosza, serdecznej znajomości z poetą. Podczas wieczoru wysłuchamy także wierszy rosyjskiej poetki, a także jej przekładów z poezji polskiej.
Gdzie: Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44
Kiedy: 30.11.2011 (środa), godz. 19.00
PRZEKŁADALNOŚĆ MIŁOSZA
Warsztat z przekładu poetyckiego. Spotkanie z Siergiejem Moreino.
Spotkanie poprowadzi Ewa Rajewska.
Siergiej Moreino – tłumacz, poeta, prozaik – podejmie próbę skonfrontowania wizji artystycznej poety z efektem pracy translatora, pokaże mechanizmy zachodzące na linii oryginał – przekład, a także, co dzieje się z geometrią przekładanego utworu, jego warstwą semantyczną i fonetyczną. Zastanowi się wraz z uczestnikami warsztatów, jak przetłumaczyć kody kulturowe, mentalne cywilizacyjne. Punktem wyjścia tych rozważań będą wiersze Czesława Miłosza m.in. Gucio zaczarowany i Miasto bez imienia, przełożone na języki: rosyjski, łotewski, angielski i niemiecki.
Gdzie: Collegium Maius, sala 327, ul. Fredry 10
Kiedy: 30.11.2011 (środa), godz. 13.00
MISTRZ POKONANEJ ROZPACZY. MIŁOSZ PO POLSKU I PO ROSYJSKU
Spotkanie z Anatolem Rojtmanem.
Spotkanie poprowadzą: Barbara Sobczak, Monika Wójciak.
Anatol Rojtman podczas spotkania opowie o przestrzeni poezji i przekładu, o własnych zmaganiach z twórczością Miłosza, o poszukiwaniu właściwej dykcji (?), by przenieść wiersze polskiego poety w inny wymiar kulturowy. Tłumacz, który przełożył na język rosyjski m.in. Drugą przestrzeń, Orfeusza i Eurydykę zaprezentuje w Poznaniu najnowszy tom swoich przekładów, który w listopadzie zostanie wydany w Sankt-Petersburgu.
Gdzie: Collegium Maius, sala 327, ul. Fredry 10
Kiedy: 30.11.2011 (środa), godz. 16.00
Festiwal Miłosz: Wschód-Zachód - spotkania
28 listopada 2011 12:44
W dniach 26-30 listopada 2011, w trakcie festiwalu Miłosz: Wschód-Zachód, którego ideą przewodnią Festiwalu jest pokazanie Czesława Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem, odbędą się następujące spotkania: