17 grudnia odbyły się dwa zajęcia dla klasy V.
Lekcję na temat kultury i historii Litwinów żyjących w Sejnach, poprowadziła Zyta Boćwińska i Bożena Szroeder.
Lekcję - warsztat rozpoczęła prezentacja filmu animowanego zrealizowanego w Pograniczu pt: ”Bajka litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi”.
Dalsza część to historia sejneńskich Litwinów, dzieje ich osadnictwa i współtworzenia Sejn od pierwszych lat istnienia miasteczka, elementy języka (dzieci poznały podstawowe wyrazy: dom, mama, tata, szkoła, dzień dobry, itp.) dzisiejsze życie najbliższych sąsiadów.
O tradycjach i kulturze ludowej Litwinów żyjących na Sejneńszczyźnie opowiadała Aldona Wojciechowska - etnografka, twórczyni muzeum "Stara Plebania", przewodnicząca Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej. W siedzibie warsztatów rękodzielniczych przy szkole w Puńsku, nasza Mistrzyni zaprezentowała także krajki, krosienka, krosna i tkaniny na nich powstające, tkaniny wiązane na ramie, wycinanki z białej bibułki pergaminowej i pająki ze słomy. Słynna tkaczka litewska-pani Weronika Wolańska-opowiedziała o tkaniu, zaprezentowała także proces tkania. Zrealizowany materiał, jak i zdjęcia z samego Puńska -Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dekoracje w postaci malowideł z symboliką krajek rzeźbione krzyże drewniane znajdujące się w Puńsku, stały się jednym z elementów przygotowywanego całościowego materiału dotyczącego Puńska. Realizacja materiału-Marcin Pawlukiewicz.
Ważnym bohaterem spotkania był także wybitny poeta litewski, biskup Antanas Baranauskas oraz jego poezja. Odczytany został w języku i litewskim i polskim fragment poematu A. Baranauskasa "Borek oniksztyński". Mowa była także o historii wydawnictwa „Šaltinis”, i ks. Juozasa Laukaitisa jako twórcy drukarni litewskiej. Zaprezentowane zostały także wydawnictwa z początku XX wieku drukowane w litewskiej drukarni. Film animowany zrealizowany w Pograniczu z cyklu „Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza. Sejneńskie postacie” o drukarni, wydawnictwie i jego twórcy dopełnił tę część lekcji.
Lekcję teoretyczną zakończył występ litewskiego zespołu folklorystycznego "Alna" prowadzonego przez Witolda Boćwińskiego.
Drugie zajęcia to spotkanie ze sztuka ludową. Wiesław Szumiński – artysta malarz opowiedział o symbolice litewskiej pojawiającej się w sztuce ludowej i użytkowej.
Każdy student naszego Uniwersytetu tworzył swoją torbę z symbolem odbitym na płótnie metodą tepowania.
Pięknie dziękujemy Rodzicom za pomoc przy odbiorze materiałów plastycznych.