Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz "Portret podwójny"

Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz "Portret podwójny"

Na książkę składają się listy, zapiski intymne, szkice i wypowiedzi Czesława Miłosza i Jarosława Iwaszkiewicza. Szczególne miejsce zajmują w niej przedwojenne listy Miłosza, do tej pory zastrzeżone, pełne młodzieńczej namiętności. Książka przedstawia historię burzliwej przyjaźni poetów. Wyznaniom podziwu i uwielbienia towarzyszy niekiedy surowa krytyka utworów; czynione są wyrzuty, ujawniane pretensje i urazy. A wszystko to na tle historii Polski widzianej z osobistej perspektywy. To niezwykły, trudny dialog ponad żelazną kurtyną. Istotna rozmowa o polskich wyborach, o losie poety, gospodarstwie polskiej literatury na przestrzeni pięćdziesięciu lat.

Wybór tekstów, ich układ i redakcja Barbara Toruńczyk, opracował i przypisami opatrzył Robert Papieski. Warszawa, Zeszyty Literackie, 2011.

FRAGMENTY KSIĄŻKI:

"Uwielbiam Pana. Każdy wiersz Pana jest dla mnie objawieniem. [...] Pan jest dla mnie najdroższym przyjacielem i mistrzem".
Czesław Miłosz do Jarosława Iwaszkiewicza, 1930

"Jak tak napiszesz tylko z potrzeby serca [...], widać wtedy, jak stara przyjaźń nie rdzewieje i jak zawsze, mimo że nas dzielą oceany, jednak to i owo wspólnie się i jednakowo odczuwa".
Jarosław Iwaszkiewicz do Czesława Miłosza, 1948

"Nasze przewidywania co do Czesia sprawdziły się [...]! Uważam to za najwyższe świństwo, [...] wymigać się od tego, co winno być nas wszystkich udziałem, w sposób tchórzowski i małoduszny".
Jarosław Iwaszkiewicz do Anny Iwaszkiewicz, 1951

"Odeszliśmy już tak daleko od siebie, że może nawet nigdy nie będziemy się mogli porozumieć. Ale bardzo Cię kochałem jako przyjaciela".
Jarosław Iwaszkiewicz do Czesława Miłosza, 1960

"Literatura opiera się na hierarchii i miejsce Iwaszkiewicza poety jest w niej wysokie. [...] Być może okaże się kiedyś, że pomógł większej ilości ludzi i uratował więcej spraw niż niejeden niezłomny".
Czesław Miłosz do Jerzego Giedroycia, 1970

"Chciałem Ci powiedzieć, jak wzruszyły mnie Panny z Wilka w paryskim kinie widziane — także z powodu zdjęć Twojej osoby jako bardzo starego człowieka. [...] Niektóre moje nowe wiersze [...] mogłyby być mówione przez bohaterki tego filmu".
Czesław Miłosz do Jarosława Iwaszkiewicza, 1979

http://zeszytyliterackie.com/product_info.php?products_id=154