Camera Pro Classica: Royal String Quartet

Camera Pro Classica: Royal String Quartet

Wtorek 25 lutego 2020, godzina 18.00, Biała Synagoga w Sejnach. Bilety: 30zł / 25zł (ulgowy)

20 lat wspólnego grania, 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę, nagrodzonych dwoma „Fryderykami” i sześcioma nominacjami do tej nagrody. Koncerty na wszystkich kontynentach, wierna publiczność.

Royal String Quartet to dziś marka rozpoznawalna na całym świecie. Kiedy obcuje się z ich żywiołowością, pomysłowością artystyczną, skłonnością do poszukiwań i otwartością na nowe wyzwania, trudno uwierzyć, że grają już tyle lat. „Podczas grania staramy się wywołać w sobie skrajne emocje”, deklarują członkowie zespołu. W interpretacjach kwartetu krytycy odnajdują wiele wyrazistych „faktur i kolorów, wspartych na wnikliwej znajomości konstrukcji” („BBC Music Magazine”). To granie „pewne i energetyczne o szerokim wachlarzu dynamiki i barw, ze starannie przygotowanymi niespodziewanymi zwrotami akcji” („Gramophone”).

Royal String Quartet w Białej Synagodze!

Camera Pro Classica
Royal String Quartet
Wykonawcy: Izabella Szałaj-Zimak (skrzypce), Elwira Przybyłowska (skrzypce), Paweł Czarny (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
25 lutego 2020
godzina 18.00
Biała Synagoga w Sejnach
Bilety: 30zł / 25zł (ulgowy)

Royal String Quartet

Polski kwartet smyczkowy założony w 1998 roku. W ciągu dwóch dekad zbudowali własne, niepowtarzalne brzmienie, pilnie ćwicząc klasykę literatury kwartetowej i z powodzeniem łącząc klasyczne brzmienie kwartetowe z piosenką, folkiem, jazzem, a nawet muzyką klubową. Listą dokonań i sukcesów zespołu można obdzielić kilka kwartetów smyczkowych.

Precyzja techniczna, klarowność muzycznej formy i nienaganny styl to podstawy, na których członkowie Royal String Quartet budowali swoją karierę. Ciężka praca i zdobyte umiejętności zaowocowały międzynarodowymi i krajowymi nagrodami, w tym Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej” oraz nominacją do prestiżowej brytyjskiej nagrody Royal Philharmonic Society.

RSQ jest doceniany jest podczas najważniejszych światowych festiwali, stając się tym samym jednym z czołowych ambasadorów polskiej kultury. Melomani całego świata poznali brzmienie kwartetu dzięki współpracy z BBC: w latach 2004–2006 zespół objęty był elitarnym programem New Generation Artist, czego efektem były liczne występy, nagrania oraz transmisje radiowe. Od tego czasu koncertów kwartetu można regularnie słuchać m.in. w Programie 2 Polskiego Radia, BBC 3 i wielu innych rozgłośniach. W budowaniu marki zespołu ważną rolę odegrał także specjalny koncert dla królowej Elżbiety II. Odtąd słowo Royal w nazwie zespołu, które, jak twierdzą muzycy, było dość spontanicznym wyborem, zyskało nowe znaczenie...

Chęć przełamywania klasycznych konwencji, poszukiwanie nowych form wypowiedzi i potrzeba dotarcia do szerszej niż tylko filharmoniczna publiczności – wszystko to doprowadziło do niezwykłych spotkań z artystami reprezentującymi diametralnie różne strony sceny muzycznej. Warto tu wspomnieć o albumie „Kayah & Royal Quartet”, który zdobył szeroki rozgłos i zyskał status Złotej Płyty, oraz o przedsięwzięciu teatralnym „Nowa Warszawa” – recitalu piosenek o stolicy w wyrafinowanych opracowaniach Bartka Wąsika, śpiewanych przez Stanisławę Celińską.

Otwartość, chęć eksperymentowania, nieustanne poszukiwania własnej prawdy artystycznej sprawiają, że Royal String Quartet nie traci impetu, nie mówiąc o popadaniu w rutynę. „Po dwudziestu latach wspólnej pracy wciąż jeszcze nie wiemy o sobie wszystkiego”, mówią członkowie zespołu. To sprawia, że nieustannie zaskakują siebie samych i publiczność.

Camera Pro Classica