W grudniu 2019 roku zakończyliśmy projekt kulturalno-językowy ”Angielski mostem do przyszłości” zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Edukacja Społeczna w ramach ETAs (English Teaching Activities) – grant finansowany z programu Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Nida.
Podczas naszych zajęć uczniowie klas V-VII ze Szkoły Podstawowej w Gibach i Szkoły Podstawowej w Poćkunach mieli cotygodniowe zajęcia z języka angielskiego poświęcone różnym aktywnościom wybranym przez siebie: różnego rodzaju gry i aktywności ruchowe, oglądanie filmów ( m.in. film „Most do Terabithi”), wykorzystanie tabletów do różnych zadań, m.in. do kolorowanek w technologii AR i do kodowania za pomocą gry Scottie go. Było też wspólne czytanie książek obrazkowych tzw. picture books i konwersacje z dr Dorotą Campfield.
Były też wyprawy w teren z grą Scavenger Hunt, wyprawa na pizzę i dwie wycieczki. Jedna połączona z edukacyjnymi zajęciami w Krasnogrudzie, spotkaniem z Krzysztofem Czyżewskim na symbolicznym moście wybudowanym w krasnogrudzkim parku. Mogliśmy się wiele dowiedzieć o podróżach poety Czesława Miłosza po świecie, o jego pracy tłumacza i wykładowcy na Uniwersytecie w Berkeley, obejrzeć angielską wersję animowanej historii o Zaczarowanym Guciu, a także przeczytać wiersze Miłosza również po angielsku. Krzysztof Czyżewski opowiadał nam o symbolicznych znaczeniach mostu w komunikacji pomiędzy sąsiadami Pogranicza. Przyjazny park krasnogrudzki to również znakomite miejsce do swobodnej zabawy i wypoczynku, z czego skorzystaliśmy, dzięki wspaniałej pogodzie, która towarzyszyła naszemu spotkaniu.
Dłuższa wycieczka to wyprawa do Druskiennik, gdzie nie tylko uczniowie mogli zażyć wodnych atrakcji w Aquaparku, ale także zobaczyć stok narciarski pod dachem i przejechać się kolejką linową nad Niemnem i pozwiedzać sam kurort. W ramach tego projektu zorganizowaliśmy też spotkanie z uczniami litewskich szkół, którzy wzięli udział w wydarzeniu Dreams and Teams sponsorowanym przez British Council pod hasłem „Let’s make show in the snow”. Mimo grudniowej pory, niestety śnieg musieliśmy zastąpić papierowymi kulkami, a sanki kartonami, ale zabawa i tak była znakomita. Była to też okazja, by zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z drugiej strony granicy, ze szkół w Łoździejach i Serejach.
Podsumowaniem projektu były zajęcia Nauki bez granic (LearningWithoutBorders) – do Gib przyjechał Leslie Mazur-Park, angielski nauczyciel, trener i muzyk, który pokazał nam Wielką Brytanię jakiej nie znamy poprzez muzykę, gry i zabawy oraz naukę tradycyjnego tańca.
W wakacje dwie uczestniczki zajęć mogły nieodpłatnie wziąć udział w dwutygodniowym obozie językowym w Załęczu Wielkim.
Na pewno uczestnikom te zajęcia pozwoliły na oswojenie się z językiem angielskim, na uświadomienie sobie roli jego roli we współczesnym świecie, tego, że dzięki językowi można się uczyć, podróżować, komunikować z ludźmi różnych narodowości, oglądać filmy, grać w gry i programować. Być może ich poziom językowy nie uległ znaczącej poprawie, również ze względu na to, że były to grupy o dość zróżnicowanych umiejętnościach, ale na pewno wzrosła ich motywacja do nauki języka, rozbudzili w sobie też większą kreatywność, odwagę i otwarcie na inne narodowości i kultury.
Justyna Bober