Po raz czterdziesty trzeci w historii i po raz dwudziesty w Iławie, w dniach 9 - 11 sierpnia 2013 roku odbył się Międzynarodowy Festiwal Old Jazz Meeting Złota Tarka. W sierpniu, jak co roku, tradycyjny jazz znów popłynął po falach Jezioraka. Złota Tarka to wciąż największy w Polsce festiwal jazzowy kultywujący jazz tradycyjny.
Tradycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” sięga lat sześćdziesiątych. Pierwsze edycje Festiwalu odbywały się w warszawskiej „Stodole”. Od 20 lat jazzowa muzyka „Złotej Tarki” rozbrzmiewa w Iławie - od 1995 roku w amfiteatrze im. Louisa Armstronga, pod fundamenty którego węgielną butelkę jazzową zakopywał w roku 1994 Stanisław Cejrowski, inicjator iławskiego festiwalu. Mówił wówczas: „W tym miejscu stanie Amfiteatr imienia Louisa Armstronga” i po roku amfiteatr przyjął pierwszych gości.
W tym roku czekają nas zmiany. Pierwsza z nich to zmiana na stanowisku Dyrektora Artystycznego. Po Ryszardzie Wolańskim kierowanie festiwalem objął Wojciech Kamiński, znakomity polski pianista, organista, kompozytor i aranżer.
Festiwal w Iławie gościł znakomite gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W tym między innymi: Ewę Bem, Hannę Banaszak, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Henryka Majewskiego, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Wojciecha Karolaka, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Rosiewicza, Pawła Tartanusa. Wykonawcy zagraniczni to m.in.: Errol Dixon, Anatol Gerasimov, Kenn Ball, Harriet Lewis, Kevin Mahogeny, Angela Brown, Wayne Bartlett, Oscar Klein czy Troy „Satchmo” Anderson.
W koncertach i licznych imprezach towarzyszących każdego roku uczestniczy od 8 do 10 tysięcy fanów jazzu tradycyjnego.
XX - jubileuszowa edycja w Iławie zapowiadała się wyjątkowo interesująco. Wystąpiła czołówka polskich „tradycjonalistów” i gwiazdy zagraniczne. Jedno jest pewne, w tym roku na Złotej Tarce więcej było "jazzu" a mniej "festiwalu". Szczegóły w programie Festiwalu.
Więcej o festiwalu na stronie organizatora: http://www.zlotatarka.pl/