9 października 2012 - O odradzaniu się kultury – „Pogranicze” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

9 października 2012 - O odradzaniu się kultury – „Pogranicze” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Ponad dwudziestoletnia historia działalności Ośrodka „Pogranicze” w Sejnach nie może zostać opowiedziana w ciągu jednego wieczoru. Mimo to, próbę przybliżenia idei funkcjonowania instytucji podjęli się 9 października Krzysztof Czyżewski, a także Dorota Sieroń-Galusek i Łukasz Galusek – autorzy książki "Pogranicze. O odradzaniu się kultury".

Spotkanie w sali kinowej Instytutu Grotowskiego poprowadził Jarosław Fret, który starał się zgłębić fenomen Ośrodka „Pogranicze” - działań prowadzonych w Sejnach i Krasnogrudzie, których energia przekracza granice peryferyjnego regionu, trafiając na Litwę, Białoruś, Ukrainę i Rosję, promieniując na Warszawę, Paryż, Nowy Jork.

Wydawnictwo jest zestawieniem filozofii miejsca uprawianej przez Krzysztofa Czyżewskiego oraz interpretacji przestrzeni i inicjatyw „Pogranicza” przez autorów. Dorota Sieroń-Galusek i Łukasz Galusek znaleźli w książce miejsce także wielkim twórców polskiej kultury – są tu wątki dotyczące Czesława Miłosza, Stanisława Vincenza, Jerzego Stempowskiego, Jerzego Giedroycia czy Jerzego Grotowskiego.


Powiązane treści:

"Pogranicze. O odradzaniu się kultury" - Dorota Sieroń-Galusek, Łukasz Galusek.

Poznaj historię szefa Europejskiej Stolicy Kultury

Zjawisko spod wschodnich granic