Arvo Pärt, wybitny kompozytor estoński jest laureatem tegorocznej nagrody Człowiek Pogranicza, przyznawanej przez Fundację Pogranicze z Sejn, za popularyzowanie etosu pogranicza.
"Arvo Pärt swoim dziełem zaświadcza, że poszukiwanie jedności dokonuje się na drodze pokory i poszanowania tego, co pojedyncze - głosi uzasadnienie. - Dokonuje tego na ścieżce pracy duchowej, odrodzenia muzyki religijnej, przekonany, że tylko w tym wymiarze pojęcia, takie jak tolerancja, spotkanie kultur czy jednoczenie różnic odnajdują współcześnie swój autentyczny sens".
O urodzonym w 1935 r. Arvo Pärcie mówi się, że jest piewcą ciszy. Był reżyserem dźwięku w Radiu Estońskim. Pasjonował go neoklasycyzm, potem włączył się w nurt awangardy lat 60. XX w., wreszcie porzucił eksperymenty na rzecz surowego i wyciszonego brzmienia. Stworzył specyficzny archaizujący styl, który nazwał tintinnabuli (łac. tintinnabuli - dzwonek), łatwo rozpoznawalny dzięki prostocie dźwiękowej faktury i spowolnionemu tempu. Skomponował m.in. trzy symfonie, Te Deum, Stabat Mater, Tabula Rasa, Berliner Mesee, Litany Prayers of. St. John for Each Hour of the Day and Night. W 1980 r. wyemigrował na Zachód, obecnie mieszka w Berlinie.
Arvo Pärt jest trzecim (po Jerzym Ficowskim - 1999 i Tomasie Venclovie - 2001) laureatem tytułu Człowiek Pogranicza. Nagrodę odbierze 8 listopada w Sejnach. Z tej okazji odbędzie się tygodniowy cykl koncertów, na których wykonywane będą kompozycje laureata. Wystąpi m.in. słynny angielski zespół wokalny The Hilliard Ensemble.
8 listopada 2003, Arvo Pärt - Człowiek Pogranicza 2003
8 grudnia 2010 13:58
Wybitny kompozytor estoński Arvo Pärt otrzymał tytuł "Człowieka Pogranicza" w 2003 roku. Urodził się w 1935 roku w rodzinie luterańskiej. Studiował w Tallinie. Zaczynał od neoklasycyzmu, posługiwał się serializmem (pierwszy estoński dodekafonista) i collagem - technikami zakazanymi w ZSRR. Po napisaniu III Symfonii w 1971 kompozytor zamilkł: przyjął prawosławie, poświęcił się studiowaniu średniowiecza. Powrócił po pięciu latach z "nową muzyką religijną".