Piękno i dziedzictwo kulturowe Suwalszczyzny przyciąga nie tylko artystów, ale także uczonych. Wielu z tych ostatnich, spędzając tu wakacje i uczestnicząc m.in. w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Ośrodek „Pogranicze”, odczuwa potrzebę bardziej twórczego udziału i zaangażowania się w życie społeczności udzielającej im gościny. Z tej właśnie potrzeby w 2010 roku zrodziła się idea Sejneńskich Spotkań z Nauką „Oczarowanie tajemnicą”, których już drugą edycję obecnie Państwu prezentujemy.
Przebywający na wakacjach na Suwalszczyźnie fizycy i biolodzy, głównie z warszawskich uczelni i ośrodków naukowych, będą dzielić się z Państwem swoim oczarowaniem nauką i opowiadać o tajemnicach atomu i wszechświata, zagadkach kodu genetycznego, tajemnicach dawnych cywilizacji czy wreszcie o najnowszych urządzeniach badawczych świata i o wyzwaniach technologii komputerowych. Wykłady będą miały charakter popularny, a po każdym z nich będzie czas na pytania i dyskusje. Nie potrzeba wykształcenia ścisłego, aby móc przeżyć wspaniały wieczór, wiele się dowiedzieć i poznać ciekawych ludzi.
Program "SEJNEŃSKICH SPOTKAŃ z NAUKĄ 2011”
UWAGA: program może ulegać zmianom!
7 lipca: prof. Barbara Badełek (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego): "Kwarki i Wszechświat: o najmniejszym i największym w przyrodzie”.
14 lipca: prof. Joanna Stepaniak (Instytut Problemów Jądrowych, Świerk): "Zobaczyć niewidzialne – czy można wierzyć fizykowi?”.
21 lipca: dr Maria Harasymowicz (Warszawa): "Życie jest formą istnienia białka – przenośnia poetycka czy prawda naukowa?”.
28 lipca: prof. Piotr Decowski (Smith College, Massachusetts, USA): "Wielki Wybuch - początek Wszechświata?”.
4 sierpnia: prof. Andrzej Turos (Instytut Problemów Jądrowych, Świerk): "Fizyka na tropie tajemnic staroegipskich malowideł ściennych".
11 sierpnia: tytuł wykładu i nazwisko wykładowcy będą podane później.
18 sierpnia: prof. Marek Trippenbach (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego): "Dlaczego lubimy fizykę?”.
25 sierpnia: prof. Wojciech Wiślicki (Instytut Problemów Jądrowych, Świerk): "O kierunku czasu i porządku świata”.
1 września: dr Dorota Campfield (Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa): "Czas i białko - uczymy angielskiego”.
czwartki:
lipiec: 7, 14, 21, 28
sierpień: 4, 11, 18, 25
1 września
sala kinowa, godz. 18.00
wstęp wolny