W ciągu czterech dni intensywnej pracy warsztatowej w przestrzeniach Dworu Miłosza w Krasnogrudzie, młodzi ludzie z Ukrainy, Kazachstanu, Armenii, Belgii, Hiszpanii, i Polski uczestniczyli w zajęciach: nad przestrzenią, improwizacjami słownymi i ruchowymi, ćwiczeniami z kreatywnego pisania na scenie, pracy z ciałem i przedmiotem. Obok warsztatów ruchowych odbyły się spotkania oraz projekcje prowadzone przez animatorów Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur i narodów”, przybliżające uczestnikom doświadczenia długoletniej pracy na pograniczu kultur. Bożena Szroeder poprowadziła spotkanie na temat metodyki i form pracy, które wykorzystuje na co dzień w pracy nad spektaklem „Kroniki sejneńskie” oraz przy tworzeniu Filmowej Kolekcji Pogranicza, natomiast Michał Moniuszko – spotkanie z kulturą i pieśnią żydowską.
Prowadzący warsztaty:
Alicja Borkowska - prezes fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów teatralnych, reżyser, teatrolog. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez ostatnie lata związana z Teatro dell’Argine/ITC Teatro w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla imigrantów i uchodźców, była współkuratorką i koordynatorką festiwalu „La Scena dell’Incontro“ oraz asystowała reżyserom TdA. Pomysłodawczyni projektu Azyl Warszawa, w ramach którego prowadzi warsztaty i reżyseruje spektakle. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szkołach i w teatrach, w Polsce i za granicą. Reżyserka “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!” I “Przywiozę tu swoje podwórko”. Koordynatorka I edycji festiwalu Traseuropa w Warszawie, koordynatorka Warsaw local group w ramach Transeuropa Network.
Tomasz Gromadka – dramaturg, koordynator kontaktów ze szkołami i innymi placówkami, organizator. Magister Sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dziennikarz zajmujący się kulturą i sztuką, szczególnie teatrem i serialami, związany z redakcjami gazet codziennych i miesięczników. Dramaturg projektu Azyl Warszawa, autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!” i “Przywiozę tu swoje podwórko”, prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Bożena Szroeder – animatorka kultury, pedagog. Autorka projektu Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią i gdzie od wielu lat realizuje z młodzieżą i dziećmi projekty artystyczne i kulturalne, prowadzi pracownię teatralną i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle Róża i Kroniki sejneńskie. Autorka nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. Współprowadząca program pt. „Gra szklanych paciorków” – o pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkiwanego przez dzieci, który jest realizowany we współpracy z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. Ponadto zajmuje się historią i kulturą Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza. Zrealizowała takie programy, jak: „Cygańska wioska artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską. Laureatka pierwszej w historii konkursu nagrody honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).
Michał Moniuszko - muzyk i animator kultury Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”; autor projektu "Muzyka Miejsca" - fuzja hip-hopu z elementami jazzu, dźwięków klezmerskich i pieśni ludowych. Współorganizator takich projektów jak: “Tratwa muzykantów” - spotkanie świata kultury żydowskiej z jej nowoczesnymi kontekstami i wcieleniami; “Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami” – projekt odwołujący się do wspólnego dziedzictwa kulturowego narodów Europy Środkowowschodniej, którego integralną częścią była, dziś już prawie nieobecna kultura Jidysz; „Ejbike Mame” – koncert pieśni z przedwojennych teatrów i kabaretów jidysz w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i muzyków Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.