Trzeciemu tomowi "Almanachu Sejneńskiego" były poświęcone tegoroczne Zaduszki. Zaduszkowe wspominki snuli autorzy, którzy w tym tomie zamieścili swoje teksty, czytano wiersze, zabrzmiały pieśni, a licznie przybyłych gości rozweselił kabaret "A jednak" prezentujący satyryczne teksty Zbyszka Sawickiego.
Spotkanie rozpoczęło się od wernisażu wystawy "Zapomniane sąsiedztwo" poświęconej historii ewangelików sejneńskich. Otwarcia wystawy dokonał ks. Robert Penczek, proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Suwałkach. W Sejnach nigdy nie było parafii ewangelickiej, był filiał obsługiwany przez duchownego z Suwałk. Posługa była kierowana przede wszystkim do ewangelickich żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza i ich rodzin. Wystawę przygotowały Agata Szkopińska z Pogranicza i Monika Waryszak - wolontariuszka pracująca w Pograniczu przez rok.
Po słowie wstępnym Krzysztofa Czyżewskiego, który wyraził radość z kolejnego zaduszkowego spotkania dającego możliwość bycia razem w ten wieczór, rozpoczęły się wspomnienia.
Teresa Rugienis-Witkowska mówiła o swoim ojcu, Kazimierzu Rugienisie. Pełny tekst wspomnień znajduje się w trzecim tomie "Almanachu Sejneńskiego".
Andrzej Lik przywołał pamięć Ireny Lik, swej matki, i odczytał fragmenty "Zeszytu wspomnień" również znajdującego się w najnowszym tomie Almanachu.
Piotr Dapkiewicz mówił o nauczycielach żegarskich.
Kilka swoich wierszy, zamieszczonych w trzecim tomie Almanachu, przeczytała Joanna Osewska.
Piosenki, pieśni i teksty satyryczne Zbyszka Sawickiego, sejneńskiego dziennikarza, poety, barda, wykonał kabaret "A jednak", słowo wstępne - Jerzy Nazaruk.
Zaduszkowy wieczór zakończyła poezja Salomei Neris. Jej wiersze po polsku i litewsku czytał Algis Uzdila, autor przekładów wierszy poetki na język polski i tekstu jej poświęconego.
28 października 2006 - Zaduszki w Białej Synagodze
3 stycznia 2011 13:42
Zaduszki Sejneńskie w Białej Synagodze poświęcone prezentacji III tomu "Almanachu Sejneńskiego"