Celem projektu jest spotkanie młodzieży polskiej i litewskiej we wspólnych działaniach artystycznych dotyczących historii i tradycji Wilna. W projekcie bierze udział młodzież polska z Sejn, zaangażowana w programy edukacyjne Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie - Lektorium Sejneńskie oraz młodzież litewska z Wilna - uczniowie liceum Św. Krzysztofa.
Inspiracją dla działań artystycznych jest dialog o Wilnie, który w formie korespondencji toczyli Czesław Miłosz i Thomas Venclowa - Listy o Wilnie. Podczas dwóch spotkań warsztatowych w Wilnie (trzydniowego w czerwcu i trzydniowego we wrześniu) młodzież stworzy trzeci list dotyczący współczesnego Wilna, z jego zakorzenieniem w przeszłości, różnorodnością teraźniejszości i ukierunkowaniem ku przyszłości. List młodzieży przybierze różne formy - fotografia, film, sztuki wizualne, dźwięk. Pracę warsztatową prowadzą artyści i wykładowcy z Litwy.
Prezentacja wieńcząca warsztaty, przygotowana wspólnie przez obie grupy, przybierze formę interaktywnego działania w przestrzeni miejskiej, do udziału w którym zaproszeni zostaną mieszkańcy Wilna. Finałem prezentacji będzie spotkanie na dziedzińcu Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie w formie teatralnego działania dokona się symboliczne spotkanie dwóch tradycji, które współtworzą historię miasta.
Dzień 1
W czasie pierwszego dnia warsztatów młodzież pracowała w czterech, polsko-litewskich, grupach warsztatowych - fotograficznej, filmowej, plastycznej i muzycznej. Głównym zadaniem było zbieranie materiałów potrzebnych do stworzenia plakatów, krótkich filmów, artystycznych kolaży i kompozycji dźwiękowych. Praca warsztatowa odbywała się w pracowniach liceum Św. Krzysztofa i, przede wszystkim w przestrzeni miasta. Wieczorem młodzież obejrzała wspólnie film „Patrz Wilno”.