Dzieci wzięły udział w warsztacie artystycznym tradycji i pieśni żydowskich, w skład którego wchodzą: opowieść o życiu codziennym i świętach społeczności żydowskiej, geneza społeczności żydowskiej w Sejnach oraz nauka tradycyjnych tańców i pieśni żydowskich zarówno w języku polskim, jak w jidysz i tradycyjnych tańców . Uczniowie przyswoili sobie znaczenie symboli i zwyczajów związanych z kulturą żydowską.
Natomiast podczas zajęć wokół animacji przedstawiających legendy, bajki, baśnie, opowieści i pieśni mniejszości narodowych i religijnych zamieszkujących pogranicze, dzieci zdobyły wiedzę o mniejszościach narodowych i religijnych tworzących społeczność regionu: Romach, Litwinach, Starowierach oraz Żydach. Zajęcia aktywnie angażujące uczestników do rozmowy o wielokulturowości urozmaicały animacje z Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza przedmioty związane z daną kulturą, takie jak: tkaniny, stroje, przedmioty kultu. Dzieci zdobyły wiedzę o codziennym życiu, języku, tradycjach i zasadach determinujących życie omawianych społeczności.
Warsztat "Sąsiedzi dworu w Krasnogrudzie" ma na celu uwrażliwienie i przygotowanie dzieci do życia w środowisku zróżnicowanym kulturowo. Podczas zajęć przekazywana jest wiedza o mniejszościach narodowych i religijnych, niezbędna w budowaniu postaw antydyskrymiancyjnych w codziennym życiu.