W czwartek, 21 lipca 2005 r., gościł w "Pograniczu" Michael Kurzwelly z Międzynarodowego Laboratorium Sztuki i Nauki "Zamek Bröllin". Bröllin to istniejący od 800 lat majątek ziemski, leżący w Niemczech, ok. 40 km od Szczecina. W 1992 roku artyści i animatorzy sztuki założyli stowarzyszenie Schloss Bröllin i rozpoczęli tam działania.
Miejsce znane jest przede wszystkim w dziedzinie teatru i performance. Jest jednak otwarte nie tylko na wszystkie obszary sztuki współczesnej, lecz penetruje też obszary pogranicza między sztuką, nauką i dyscyplinami społecznymi. Dokonuje się to w czasie warsztatów, sympozjów, seminariów, wystaw. Bröllin realizuje własne projekty, współpracuje z innymi, raz w roku organizuje festiwal. Funkcjonuje też program pobytów artystycznych.
Miejsce znane jest też z międzynarodowych, a szczególnie niemiecko-polskich projektów edukacyjnych dla młodzieży.
Współpraca z partnerami w Polsce ma dla środowiska Bröllin szczególne znaczenie. Istnieje już współpraca z partnerami polskimi w obszarze przygranicznym, poszukiwani są jednak partnerzy z całej Polski. Taki był też cel wizyty Michaela Kurzwellego w "Pograniczu". Z polskimi partnerami Bröllin chce tworzyć wspólne projekty, organizować seminaria, sympozja i warsztaty, wymieniać informacje, stworzyć portal internetowy i internetową bazę danych, stworzyć bibliotekę i mediatekę.
Zobacz: www.broellin.de
Michael Kurzwelly jest również autorem wirtualnego miasta Słubfurt nad Odrą, które - ignorując graniczną funkcję rzeki - rozprzestrzenia się na obszarze Frankfurtu i Słubic.
Zobacz: www.slubfurt.net
Gość zapoznał się z działaniami "Pogranicza", a także z projektem Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
21 lipca 2005 - Michael Kurzwelly w Pograniczu
28 grudnia 2010 15:14
W "Pograniczu" przebywał Michael Kurzwelly z Międzynarodowego Laboratorium Sztuki i Nauki Zamku Bröllin, twórca wirtualnego miasta Słubfurt, współzałożyciel stowarzyszenie Schloss Bröllin miejsca działań artystów i animatorów sztuki.