2 sierpnia 2017 godz. 19.00 / Spotkanie z WERONIKĄ PARFIANOWICZ-VERTUN [FOTO]

2 sierpnia 2017 godz. 19.00 / Spotkanie z WERONIKĄ PARFIANOWICZ-VERTUN [FOTO]

Zapraszamy na spotkanie "EUROPA ŚRODKOWA – ŻYWE POGRANICZE". W cyklu wieczorów literackich w Kawiarni "Piosenka o porcelanie" gościmy Weronikę Parfianowicz-Vertun, autorkę książki Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje.

Spotkanie prowadzi Krzysztof Czyżewski.

2 sierpnia (środa) 2017 roku, godz. 19.00/ Kawiarnia literacka "Piosenka o porcelanie".  

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

O AUTORCE:

dr Weronika Parfianowicz-Vertun (1984) – kulturoznawczyni, członkini Zakładu Historii Kultury IKP UW i Pracowni Studiów Miejskich. Rozprawę doktorską poświęciła polskim i czeskim projektom Europy Środkowej. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury czeskiej (w szczególności historią awangardy i kulturą undergroundową) oraz przestrzenią i obyczajowością miast Europy Środkowej.

Prowadzi zajęcia z historii kultury czeskiej, współorganizuje studenckie objazdy naukowe.

Publikowała m. in. w „Tekstach Drugich”, „Kulturze Współczesnej” i „Baroku” oraz czeskim czasopiśmie „A2”. Autorka artykułów popularyzujących kulturę czeską w „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Lampie” oraz tekstów w publikacjach zbiorowych "Tętno pod tynkiem. Warszawa Mirona Białoszewskiego" i "Ceglane ciało, gorący oddech. Warszawa Leopolda Tyrmanda". Jako doktorantka współredagowała „Małą kulturę współczesną”.

Kieruje projektem „Teksty i działania. Europa Środkowa jako projekt w polskich i czeskich dyskusjach lat 70. i 80. XX wieku” (NCN, program PRELUDIUM, 2013/11/N/HS2/03573), uczestniczy w projekcie „Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura” (NPRH).

W 2012 stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego na Wydziale Literatury Czeskiej i Wiedzy o Literaturze Uniwersytetu Karola w Pradze.

O KSIĄŻCE:

Publikacja dotyczy wizji Europy Środkowej dyskutowanych w latach 70. i 80. XX wieku w polskich i czeskich czasopismach nieoficjalnych, w szerszym kontekście kultury nieoficjalnej, szczególnie ruchów wydawniczych w Polsce i Czechosłowacji – samizdatu i drugiego obiegu. Autorka ukazuje, jak te koncepcje rezonowały w dyskusjach z lat 90. i do jakiego stopnia można je znaleźć we współczesnych debatach. Jednym z celów tej publikacji jest zaproponowanie nowego spojrzenia na problematykę Europy Środkowej, która, choć wciąż jest przedmiotem licznych dyskusji, to – jak się zdaje – opisywana jest w sposób dość jednowymiarowy.