Spotkanie z Kosowem
19 września [1997 r.] w Sejnach w sali Ośrodka "Pogranicze" odbyło się spotkanie młodzieży sejneńskiego liceum z albańskim poetą z terenów byłej Jugosławii. Został on zaproszony przez zespół redakcyjny "Krasnogrudy", na łamach której ukazują się jego wiersze.
Mazllum Saneja jest imigrantem politycznym z Kosowa. Obecnie mieszka w Polsce. Jako poeta zadebiutował w 1973 r. tomikiem wierszy "Krzyk", "Milczenie pewnego czasu", "Zimny popiół". Jest on tłumaczem polskiej poezji (Różewicz, Miłosz, Karol Wojtyła) na język albański. Podobieństwo Kosowa z Sejnami zauważył i omówił Krzysztof Czyżewski, twórca Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", zarazem redaktor naczelny "Krasnogrudy". Kosowo to obszar przylegający do Albanii, ale leżący na ziemiach byłej Jugosławii, zamieszkiwany głównie przez naród albański. Również Sejny i okolice to tereny częściowo zamieszkałe przez Litwinów. Ale Kosowo to zupełnie inna historia. Jak twierdzi Saneja, to ognisko zapalne, które w każdej chwili może wybuchnąć. Albańczycy upominają się tam o swoją tożsamość, o swoje prawa, natomiast z Serbami nie da się o tym rozmawiać, dojść do porozumienia.
Niektórzy twierdzą, że właśnie rozruchy na tle narodowościowym w Kosowie doprowadziły do wojny i rozpadu Jugosławii. Z tych też przyczyn Mazllum wyemigrował ze "swego kraju", a jego poezja odnosi się do wydarzeń związanych z wojną i sytuacją polityczną Albańczyków. O tym też poeta dużo mówił na spotkaniu, recytował też swoją poezję.
Uczestnikiem spotkania była młodzież z pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach. To z nich ma powstać klasa dziedzictwa kulturowego (specjalny program Ośrodka "Pogranicze"). Ci, których rzeczywiście to interesuje, będą współpracować z Ośrodkiem.
"Przegląd Sejneński" nr 10/1997