Adam Bartosz antropolog, cyganolog, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie w latach 1980-2012. Jego zainteresowanie historią i kulturą Romów zaowocowało stworzeniem oryginalnej kolekcji romskiej w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, którą później wykorzystał do urządzenia w 1990 r. pierwszej w świecie stałej ekspozycji "Historia i kultura Cyganów/Romów", obecnie uważanej za stałe "muzeum romskie".
Jest autorem wielu rozpraw, artykułów i książek o Romach wydanych w Polsce i za granicą oraz wystaw o tematyce nawiązującej do mniejszości narodowych, zwłaszcza romskiej i żydowskiej. Uczestniczył etnologicznych ekspedycjach naukowych, szczególnie interesując się społecznościami romskimi na Bałkanach. Przebywał na stypendiach naukowych poświęconych problematyce mniejszości narodowych m.in.w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, w Indiach.
Jest pomysłodawcą, a także organizatorem wielu zdarzeń kulturalnych i społecznych umacniających poczucie tożsamości polskich Romów i promujących różnorodności kulturowe, w tym "Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów" i "Galicjaner Sztetl". Należy do Stowarzyszenia Romów w Tarnowie i jest członkiem Podzespołu do Spraw Romskich przy MSWiA. Jego szerokie zainteresowania etnograficzne obejmują również prace z zakresu polskiej kultury ludowej.
Nowa, fascynująca książka Adama Bartosza. W opowieści-przewodniku autor prowadzi czytelnika po zaginionym świecie galicyjskich Żydów, w którym spotkać można sławnych niegdyś cadyków – cudotwórców i który odrodzony rozwija się nadal: na Brooklynie w Londynie, Amsterdamie, Izraelu nie zapominając, skąd jego korzenie. I którego ślady są ważnym elementem więzi między odwiedzającymi galicyjskie miasteczka Żydami a potomkami sąsiadów ich przodków. Wątkiem prowadzącym czytelnika tropami żydowskiej historii są ślady związane z galicyjskimi chasydami skupionymi wokół swoich rabinów (cadyków) – duchowych przewodników i cudotwórców. Wędrować zaś będziemy głównie śladami rabinów tworzących krąg sądecko-bobowski. To potomkowie świątobliwego Chaima Halberstama z Nowego Sącza – panujący nad umysłami pobożnych Żydów w zachodniej części Galicji. A ponieważ działali tu także inni wpływowi i świątobliwi rabini, z rodów Horowiców i Ungerów, oni również są w tym przewodniku wspomniani.
Osią geograficzną przewodnika jest linia: Tarnów – Bobowa – Grybów – Nowy Sącz, z odgałęzieniami w kierunku: Żabno – Dąbrowa – Szczucin; Pilzno – Brzostek – Kołaczyce; Wojnicz – Brzesko – Bochnia – Wiśnicz. Zajrzymy też do galicyjskich chasydów w Boro Park na Brooklynie.