Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej. Ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu. Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, na którym Sejneńczycy kilkakrotnie byli obecni przyniósł bliskie muzyczne więzi z wybitnymi klezmerami zza oceanu: Davidem Krakauerem, Michaelem Alpertem, Deborą Strauss, Jeffem Warschauerem, Stuartem Brotmanem, Frankiem Londonem, Paulem Brody’m. Z tych przyjaźni zrodziło się muzyczne spotkanie: „Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”. W żywej muzycznej przestrzeni spotkali się mistrzowie muzyki klezmerskiej z Ameryki, potomkowie żydowskich emigrantów z Europy z młodymi muzykantami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, poszukującymi inspiracji w zamilkłej w Europie muzyce żydowskiej. Muzyka klezmerska brzmi w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.
Dzisiaj sejneńscy muzykanci zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Rafaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” zaowocowały nową edycją „Tratwy Muzykantów”.
Obecnie zespół występuje w składzie: Sylwia Olszewska (trąbka), Marta Gołkowska (trąbka), Dominika Korzeniecka (perkusja), Bartek Bizio (sakshorn altowy), Rafał Dziemitko (puzon suwakowy), Patryk Masłowski (puzon wentylowy), Piotr Janiec (tuba), Kacper Szroeder (pierwsza trąbka), Maciej Soroko (puzon suwakowy), Marcin Dąbrowski (trąbka), Stanisław Czyżewski (kontrabas), Michał Moniuszko (kontrabas), Tomasz Stawiecki (klarnet), Małgorzata Sporek-Czyżewska (śpiew), Wojciech Szroeder (akordeon, prowadzący zespół).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Supported by a grant from the Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe