18-20 listopada 2011 - Sympozjon Nowa Agora „Rodzinna Europa” w Brukseli - Partnerzy

18-20 listopada 2011 - Sympozjon Nowa Agora „Rodzinna Europa” w Brukseli - Partnerzy

PARTNERZY. Partnerami organizacyjnymi Fundacji Pogranicze są: (1) Instytut Polski w Brukseli; (2) Het Beschrijf w Passa Porta (Dom Literatury) w Brukseli; (3) Dom Polski Wschodniej; oraz (3) związany statutową współpracą z Fundacją Ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów” w Sejnach oraz Dom Polski Wschodniej.

1) Instytut Polski w Brukseli powstał w 2009 r. i – obok madryckiego – jest najmłodszym ogniwem sieci Instytutów Polskich. Pierwszym jego projektem był głośna akcja Pawła Althamera Wspólna sprawa zorganizowana w 20. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Działania IP w Brukseli adresowane są zarówno do publiczności belgijskiej, czyli do Flamandów i Walonów, jaki i do społeczności skupionej wokół instytucji europejskich. Polityką IP jest wprowadzanie polskich propozycji do naturalnego obiegu życia kulturalnego Brukseli i Belgii – na co dzień współpracuje on z najważniejszymi lokalnymi instytucjami kultury. Instytut wspiera również polonistyki i promocję języka polskiego w Belgii. W ramach EUNIC (stowarzyszenie europejskich instytutów kultury, eunic-online.eu) angażuje się w projekty promujące wielojęzyczność. Dyrektorem Instytutu jest Beata Podgórska.

(2) Het Beschrijf w Passa Porta – międzynarodowy dom literatury z siedzibą w Brukseli. Hei Beschrijf organizuje wieczory literackie, spotkania z pisarzami, debaty, festiwale i specjalne projekty związane z promowaniem literatury flamandzkiej. Jest bezpośrednio związany z Międzynarodowym Domem Literatury Passa Porta, wyjątkowym miejscem współpracy i spotkań. Het Beschrijf współpracuje z Fundacją Pogranicza w ramach projektu HALMA – sieć organizacji przyjmujących w ramach programu rezydencyjnego pisarzy z różnych krajów. Dyrektorem Het Beschrijf jest Sigrid Bousset. http://www.beschrijf.be/

(3) Dom Polski Wschodniej (East Poland House) - wspólne przedstawicielstwo regionów Polski Wschodniej powstałe na mocy porozumienia zawartego w dniu 2 grudnia 2009 r. w Brukseli pomiędzy województwami: Lubelskim, Podkarpackim. Podlaskim, Świętokrzyskim, Warmińsko-Mazurskim. Dom Polski Wschodniej powstał w celu pogłębienia współpracy i koordynacji działań pięciu przedstawicielstw regionalnych w Brukseli.

Wspólne przedstawicielstwo, poprzez osiągnięcie efektu synergii, umożliwi pełniejsze wykorzystanie atutów oraz głównych szans rozwojowych, w tym wspólnego potencjału inwestycyjnego województw Polski Wschodniej, a także pozwoli skuteczniej zabiegać o wspólne interesy regionów w ramach Unii Europejskiej oraz przeciwdziałać wspólnym zagrożeniom.

(4) Ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów” w Sejnach - instytucja kultury powstała z inicjatywy Krzysztofa Czyżewskiego, a powołana do istnienia w styczniu 1991 roku przez wojewodę suwalskiego Franciszka Wasika. Swoją działalność Ośrodek "Pogranicze" w Sejnach prowadzi w trzech budynkach, którymi są: Dom Pogranicza, Dawna Jesziwa i Biała Synagoga w Sejnach. Ciągła i codzienna praca toczy się w pracowniach takich, jak Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Klasa Dziedzictwa Kulturowego, Dziecięca Pracownia Kronik Sejneńskich, Muzeum Sejneńskie, Galerie "Biała Synagoga" i "Papuciarnia", Klub Filmowy, oraz w pracowniach: plastycznej, ceramicznej, tkackiej i muzycznej. Przy Ośrodku działają twórcze zespoły: Teatr Sejneński, Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Teatr Dziecięcy. Systematycznie zbiera się też zespół redakcyjny Almanachu Sejneńskiego.

Długoterminowe programy realizowane obecnie przez Ośrodek to: Gra szklanych paciorków, Człowiek Pogranicza, Forum Pogranicza, Szkoła Pogranicza, Brama Wschodu, Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej. Wcześniej zrealizowano programy takie jak Pamięć starowieku, Spotkanie innego, Cygańska Wioska Artystyczna, Camera Pro Minoritate. Na mocy umowy podpisanej w 2000 r. Ośrodek jest obecnie instytucją finansowaną wspólnie przez Województwo Podlaskie i Ministerstwo Kultury. Istotne wsparcie założyciele Ośrodka uzyskali ze strony władz miasta Sejny. Ośrodek "Pogranicze sztuk, kultur, narodów" ściśle współpracuje z Fundacją Pogranicze, z którą łączy ją umowa o współpracy, opierająca się na zbieżnych celach statutowych obu instytucji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  

Supported by a grant from the Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe