Mówcy (Nowa Agora)
Krzysztof Czyżewski - Urodził się w 1958 r. Dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze w Sejnach; koordynator wielu europejskich projektów dotyczących wielokulturowych regionów. Jest członkiem zespołów redakcyjnych pism „Frahmenty” (Mińsk) i „Kulturen Život” (Skopje). Był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP, Rady Kultury UNESCO-Polska, Rady Programowej "Kraków 2000 - Europejska Stolica Kultury", Rady Polsko-Litewskiej Fundacji im. A. Mickiewicza oraz Zarządu Fundacji im. Czesława Miłosza na Litwie, prezydent Europejskiej Sieci Centrów Literatury HALMA. Za dotychczasową pracę otrzymał wiele nagród: Fundacji POLCUL (Melbourne 1992), nagrodę Artystyczną Młodych im. S. Wyspiańskiego (Warszawa 1992), paryskiej „Kultury” za rok 1996, nagrodę im. Gabora Bethlena dla człowieka Europy Środkowej (Budapeszt 1998), nagrodę „Małego Berła Kultury Polskiej” przyznanej przez Jerzego Giedroycia w 1999 r., Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny” w 2000 r., Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie w 2000 r. oraz Międzynarodową Nagrodę im. Aleksandra Langera w 2004 r. Ponadto otrzymał Order Giedymina (2001 r., za wkład w rozwój współpracy między Polską i Litwą), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek "Ścieżka pogranicza" (2001) i "Linia powrotu. Zapiski z pogranicza" (2008). Dyrektor Fundacji Pogranicze, Sejny, Polska
Chris Keulemans – urodzony w Tunisie, podróżujący pisarz i dziennikarz. Mieszka na stale w Amsterdamie, Holandia. Spędzil część dzieciństwa w Burkina Faso i Iraku. Prowadzi stronę internetową, na której pisze artykuly i eseje o skonfliktowanych spoleczeństwach: www.submarinechannel.com/artaftercrisis. Podróżowal do Algierii, Bejrutu, Sarajewa, Dżakarty. Były dyrektor De Balie, centrum kultury i debat w Amsterdamie.
Elżbieta Matynia - profesor socjologii kultury i polityki na New School for Social Research w Nowym Jorku. Absolwentka polonistyki i socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Polsce obecnie blisko związana z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Twórczyni i dyrektorka Międzynarodowego Centrum Badań nad Demokracją (TCDS), autorka wielu projektów badawczych i edukacyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Autorka kilkudziesięciu artykułów i prac poświęconych współczesnej kulturze demokratycznej, m.in prezentowanej na Alternativie książki Performative Democracy, której równoległą amerykańską edycję w prestiżowej serii Yale Cultural Sociology wydanej przez Paradigm.
Isabella Thomas - eseistka i dziennikarka dla gazet “The Guardian” i “Prospect”. Organiztaorka „Blackwell Debates” w Londynie, Wielka Brytania.
Annemarie Franke - dyrektor Fundacji Krzyżowa-Kreisau dla Porozumienia Europejskiego. Krzyżowa jest miejscem spotkania i dialogu, tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom. Postawiliśmy sobie za cel wspieranie pokojowego i tolerancyjnego współistnienia narodów, grup społecznych oraz jednostek w Europie. Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Alexandra Laignel Lavastine - francuska dziennikarka, pisarka, eseistka, tłumaczka. Pod koniec 1980 roku zainteresowała się wschodnioeuropejskimi dysydentami. Po 1989 roku mieszkała i pracowała w Pradze i Bukareszcie. W 1995 skończyła studia na Sorbonie, jest doktorem filozofii. Jej doktorat poświęcony był rumuńskiemu nacjonalizmowi i jego przedstawicielowi – filozofowi Konstantynowi Nojke (1909-1987). Od drugiej połowy 1990 r. pracuje w Instytucie Badań Strategicznych i Międzynarodowych (fr. IRIS); jest głównym redaktorem publikowanych przez Instytut Sprawozdań Badań Międzynarodowych i Strategicznych, współpracuje ze Szkołą Nauk Społecznych. Autorka książek o wybitnych intelektualistach Europy Wschodniej. Jej książki zyskały znaczną popularność i zwróciły uwagę krytyków.
Paul Scheffer - holenderski filozof i socjolog, profesor urbanistyki na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz publicysta dziennika "NRC Handelsblad". W 2000 r. opublikował esej "Dramat multikulturalizmu", który wywołał ogólnonarodową debatę nad problemem integracji imigrantów.
Pisarze (Café Europa)
- Donatas Petrosius, Poeta i uczestnik projektu „Letters to Miłosz”, Wilno, Litwa
- Christopher Merril, Poeta, dziennikarz, eseista i tłumacz, USA
- Ostap Slyvynsky, Poeta, tłumacz, krytyk literacki i uczestnik projektu „Letters to Miłosz”, Lwów, Ukraina
- Johan de Boose, Poeta, Bruksela, Belgia
- Drago Jancar, Eseista, dramatopisarz i uczestnik projektu „Letters to Miłosz”, Słowenia
- Ihar Babkou, Poeta, filozof, tłumacz i uczestnik projektu „Letters to Miłosz”, Białoruś
Goście
- Ejgidius Aleksandravicius, Profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu w Kownie, Litwa
- Leila Alieva, Dyrektor Center for National and International Studies, Baku, Azerbejdżan
- Raymond Bach, Profesor Filologii Francuskiej na Uniwersytecie Syracuse, Strasbourg, Francja
- Chris Baldwin, Dyrektor artystyczny Teatru “Spiral”, La Rioja, Hiszpania
- Ashok Bhalotra, Architekt pochodzenie hinduskiego, Rotterdam, Holandia
- Sigrid Bousset, Dyrektor Domu Literatury Het Beschrijf w Passa Porta, Bruksela, Belgia
- Terry Carlbom, Pisarz i członek szwedzkiego PEN, Knivsta, Szwecja
- Marina Elbaqidze, Działaczka pozarządowej organizacji Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development, Tbilisi, Gruzja
- Moha Ennaji, Profesor Lingwistyki i Gender Studies na Uniwersytecie w Fezie, Maroko
- Mayhill Fowler, Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwerystecie Princeton, US
- Sabine Frank, Dyrektor projektu Platform of Intercultural Europe, Bruksela, Belgia
- Grzegorz Godlewski, Kulturoznawca i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, Polska
- Rigels Halili, Wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Polska
- Barbara Hočevar Balon, Dyrektor Instytutu Averroesa, Ljubjana, Słowenia
- Diana Ivanova, Dyrektor New Culture Foundation, Bela Rechka, Bułgaria
- Lela Jgerenaia, Studentka na Uniwerystecie Syracuse, Strassbourg, Francja
- Brendan Jackson, Artysta, Wielka Brytania
- Peter Jukes, Pisarz, scenopisarz, dramatopisarz i krytyk literacki, Wielka Brytania
- Leszek Koczanowicz, Profesor w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, Polska
- Boro Kontić, Dyrektor Mediacentar, Sarajewo, Bośnia i Hercogowina
- Gregor Mirwa, Animator kultury w Guben, Niemcy
- Husein Orucević, Performer i animator kultury, Mostar, Bośnia i Hercogowina
- Attila Pató, Wykładowca na New York University, Praga, Czechy
- Maria Popławska, Studentka na Uniwerystecie Syracuse, Strassbourg, Francja
- Nadejda Sergheeva, Studentka na Uniwerystecie Syracuse, Strassbourg, Francja
- Ewa Romanowska, Członek Zarządu Fundacji „Borussia”, Olsztyn, Polska
- Beata Samojłowicz, Członek Zarządu Fundacji „Borussia”, Olsztyn, Polska
- Janusz Salamon, Wykładowca na New York University, Praga, Czechy
- Mikołaj Golubiewski, Współpracownik Fundacji Pogranicze, Sejny, Polska
- Joanna Kulas, Współpracowniczka Fundacji Pogranicze, Sejny, Polska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Supported by a grant from the Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe