Obecność Brunona Schulza w Europie Środkowowschodniej
Sympozjum zorganizowane z okazji ukazania się książki Jerzego Ficowskiego Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologia.
18-19 października 2002 rok
19 listopada 2002 roku upłynie 60 lat od "czarnego czwartku", dnia w którym gestapo przeprowadziło "dziką akcję" mordowania Żydów w Drochobyczu, ofiarą której padł Bruno Schulz. Zagłada objęła również inne osoby, które go znały i pamiętały, a wraz z nimi rękopisy i rozliczne materiały mówiące o nim jako człowieku i pisarzu. Ci, którzy ocaleli rozproszyli się po świecie, zabierając ze sobą okruchy nieistniejącego już świata. To, że dzisiaj wiemy dużo o życiu mistrza z Drochobycza, że możemy głębiej wniknąć w jego świat i dzieło, poznać jego rysunki i korespondencję, ludzi, z którymi był związany - to wszystko zawdzięczamy w dużej mierze Jerzemu Ficowskiemu. Jego wieloletnia, żmudna praca badacza, podróżnika, kolekcjonera starającego się zgromadzić ocalałe acz rozproszone po świecie ślady prowadzące do Brunona Schulza i jego twórczości została zebrana w książce "Regiony wielkiej herezji i okolice. Mitologia Brunona Schulza", którą przygotowało właśnie do druku Wydawnictwo Pogranicze.
Z tej okazji Fundacja Pogranicze i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" organizują międzynarodowe sympozjum pt. "Obecność Brunona Schulza w Europie Środkowowschodniej". Do udziału w nim zostali zaproszeni badacze literatury, krytycy i pisarze z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Jugosławii, Polski, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Węgier.
Książkę Jerzego Ficowskiego przedstawi prof. Jerzy Jarzębski. Obradom i dyskusjom towarzyszyć będą spotkania literackie i prezentacje artystyczne.
Promocja książki odbędzie się w Galerii Zachęta, 18.10.2002 (piątek), godz. 17:00. Sympozjum w Klubie Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, 19.10.2002 (sobota), godz. 10:00 - 14:00, 16:00 - 19:00, wejście przez Księgarnię Literacką
Program sympozjum:
Honorowe przewodniczenie obradom Jerzy Ficowski
Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski
10:00 - 14:00
- Branislava Stojanović Umitycznienie Brunona Schulza. Drohobycka ikona Europy Środkowej jako nieskończona inspiracja artystów z całego świata
- Władysław Panas Wokół Brunona od Mesjasza
- Igor Klech O Brunonie Schulzu na Wschód od Przemyśla
- Jerzy Jarzębski Spotkania z Schulzem
- Aleksandar Saranac Tłumacząc Schulza
- Benjamin Geissler Znajdując obrazy
- Jury Humaniuk Cienie Schulza w Grodnie
- Natalia Filewicz Schulz we Lwowie
16:00 - 19:00
- Zoran Djeric, Aleksander Fiut - Danilo Kiš a Bruno Schulz - dwugłos
- Ion Petriča Bruno Schulz w Rumunii
- Jerzy Plutowicz Kamień, otchłań, sen
- Ihar Babkou Bruno Schulz i mitologie pogranicz
- Aleksander Szkrabjuk Ukraińskie Sklepy cynamonowe