W pierwszej części spotkania złożone zostały jubilatowi życzenia od przedstawicieli władz oraz środowisk twórczych z Litwy i Polski. W drugiej części Jubilat przeczytał kilka swoich wierszy w języku polskim i litewskim (Wiersz "Styk" do wysłuchania tutaj). Spotkaniu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Gražvydasa Kardokasa, litewskiego artysty malarza i muzyka z Kowna.
Gośćmi spotkania byli m.in. Irena Veisaite, profesor historii sztuki, wykładowca uniwersytecki, wieloletni prezes Open Society in Lithuania Foundation Egidijus Meilūnas, Wiceminister Spraw Zagranicznych Litwy, Galina Šuškevičienė, Departament do spraw Europy, Liudvikas Milašius, konsul Republiki Litewskiej w Sejnach, Rasa Rimickaite, Attaché ds. kultury Republiki Litewskiej w RP, Irena Grygucis, Witold Grygucis, Olgierd Wiaktor - Litewskie Towarzystwo św. Kazimierza w Sejnach, Andrzej Szturgulewski, starosta Powiatu Sejneńskiego
Marek Zagańczykpisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”
Dedykacje jubileuszowe przekazali Loreta Zakarevicziene Ambasador Republiki Litwy w Warszawie, Julia Hartwig, Jarosław Dworzański
Marszałek Województwa Podlaskiego, Adam Zagajewski.
Życzenia dla Tomasa Venclovy:
Drogi Panie
Proszę przyjąc z okazji urodzin najlepsze życzenia dobrego zdrowia i nowych wierszy.
Serdecznie
Julia Hartwig
Drogi Tomasie, znamy się od lat, ja od lat czytam i podziwiam wszystko, co piszesz. Jesteś - zapewne nie tylko dla mnie - wzorem, przykładem na to, jak być poetą i intelektualistą.
Składam Ci więc życzenia właściwie najzupełniej prywatne, zdrowia i siły, bo nie muszę przecież namawiać Cię, żebyś dalej robił to, co zawsze robiłeś; to rozumie się samo przez się...
Adam Zagajewski
Szanowny Pan
Tomas Venclova
Z okazji Jubileuszu 75 urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje, wyrazy szacunku i podziękowania za Pana pracę i pasję, dorobek artystyczny w dziedzinie literatury oraz budowanie więzi między kulturą polską i litewską.
Dziękuję za wspaniały świat utkany z wyobraźni ludzkiej i będący jej dziełem: uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, prostotę, szczerość, łączenie piękna z pracą i życiem codziennym oraz popularyzację najcenniejszych wartości wyrażanych poezją.
Z życzeniami zdrowia oraz „wiecznego i boskiego zdziwienia”
Starosta Sejneński
Andrzej Szturgulewski
Sejny, dnia 11 września 2012r.
Szanowni Państwo, Droga Pani Tatiano, Drogi Panie Tomaszu,
Cieszymy się ogromnie (mówię także w imieniu Barbary Toruńczyk, która towarzyszyła Panu podczas obchodów Pańskiego Jubileuszu w Wilnie), że od początku istnienia „Zeszytów Literackich”, czyli od 1983 roku możemy publikować Pańskie wiersze i szkice, ogłaszać Pańskie książki, czerpać z Pańskiej mądrości, że służy nam Pan pomocą i wsparciem w każdej, najdrobniejszej nawet sprawie.
Kiedy Barbara Toruńczyk tworzyła trzydzieści lat temu „Zeszyty Literackie” w redakcji pisma oboko Pana znalazł się Josif Brodski. Razem z Czesławem Miłoszem stanowiliście triumwirat poetycki, byliście wyjątkowymi przewodnikami po świecie literatury i ducha. Dbaliście o obecność wielkich literatur trzech różnych języków.
Pańska twórczość, p. Tomaszu, to dla nas także lekcja uwagi i ciekawości. Jest Pan wyjątkowym poetą i jednocześnie wielkim wędrowcem, podróżnikiem, kimś kto, czuje się u siebie w każdym zakątku świata. Mówiono już, powołując się na Pańskie wystąpienie na polskich uniwersytetach, o Syzyfie, o jego niekończącej się pracy, odnosząc się do Pańskich starań dotyczących naprawy stosunków polsko-litewskich. Myślę, że pozostając przy tej mitycznej figurze, można wspomnieć to, co pisał Albert Camus i powiedzieć, że warto widzieć Syzyfa szczęśliwego...
Myślę, że my wszyscy widzimy Pana trudzącego się, ale zawsze szczęśliwego. Niezależnie, czy praca, którą Pan wykonuje jest rzeczywiście syzyfowa, radość nie niknie z Pańskiego oblicza.
Panie Tomaszu chciałem prosić, aby nadal Pan nam towarzyszył, żebyśmy mogli czytać w „Zeszytach Literackich” Pańskie nowe wiersze, pozostając w kręgu Pańskich przyjaciół.
W dowód naszej wdzięczności proszę przyjąć ten obraz przedstawiający okładki Pańskich książek, które wydaliśmy w „Zeszytach Literackich”. Ponieważ prezent nie powinien być kłopotliwy, a z tym trudno byłoby podróżować, poprosiliśmy Krzysztofa Czyżewskiego, o zgodę, aby ten graficzny zbiór Pańskich okładek mógł zawisnąć tutaj, w Krasnogrudzie, w miejscu, gdzie znajduje się Pańska biblioteka.
Marek Zagańczyk
Gerbiamas Profesoriau,
Lietuvos Ambasados Lenkijoje vardu Leiskite Jus nuoširdžiai pasveikinti tokio gražaus jubiliejaus - 75-ojo gimtadienio - proga. Ačiū Jums už tai, kad savo kūrybą skyrėte ir skiriate žmogiškųjų vertybių puoselėjimui, kad skatinote ir skatinate kultūrų dialogą. Ačiū Jums už tai, kad savo darbais ir veikla mokote mus tolerancijos, tarpusavio supratimo ir pagarbos. Ačiū Jums už tai, kad nepailsdamas puoselėjat dialogą tarp Lietuvos ir Lenkijos, skiepydamas meilę vienų kitiems, pakantumą ir abipusį supratimą. Šio gražaus jubiliejaus proga linkime Jums dar daug gražių, prasmingų ir kūrybingų metų.
Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijoje
Szanowny Panie Profesorze,
W imieniu Ambasady Republiki Litewskiej pragnę pogratulować Panu tak pięknego siedemdziesiątego piątego Jubileuszu. Dziękuję Panu za to, że swoją twórczość przeznaczał i przeznacza Pan na pielęgnowanie wartości ludzkich, że opowiadał się i opowiada Pan za dialogiem kultur. Dziękuję Panu za to, że swoimi czynami i działalnością uczy nas Pan tolerancji, rozumienia się na wzajem i szacunku. Dziękuję Panu za to, że nieustannie pielęgnuję Pan dialog między Litwą a Polską zachęcając do wzajemnej cierpliwości rozumienia i miłości. Z okazji tak pięknego Jubileuszu życzymy Panu wiele pięknych, twórczych lat.
Ambasador Republiki Litewskiej
Loreta Zakareviciene
Organizator:
Ośrodek “Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”
Fundacja Pogranicze
Współorganizatorzy:
Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach
Starostwo Powiatowe w Sejnach
Litewskie Towarzystwo Św. Kazimierza w Sejnach
Irena i Witold Grygucis