Pomysł na stworzenie spektaklu narodził się podczas jednego ze spotkań Lektorium Sejneńskiego. Zapragnęliśmy dotrzeć do źródeł utworu i zrealizować projekt w Szetejniach, w miejscu urodzenia Czesława Miłosza, o którym myślał pisząc swoją powieść. Odbywając pierwszą podróż Krasnogrudzkiego Klubu Włóczęgów, której celem było Wilno, spotkaliśmy się z grupą młodzieży z gimnazjum im. Świętego Krzysztofa.
Połączyła nas idea poznawania świata i kultury poprzez podróże i rozmowy. Zdecydowaliśmy się zaprosić naszych kolegów do wspólnej pracy. Dołączyli do nas również młodzi ludzie z Kiejdan. Drugiego września w Szetejniach rozpoczęliśmy przygotowania do premiery. Podstawą naszych poczynań było wspólne działanie i praca na rzecz grupy. Pomimo bariery językowej potrafiliśmy stworzyć zgrany zespół i czerpać radość z bycia razem.
Spektakl odbył się po zmroku w parku w Szetejniach. Historia którą przedstawiliśmy, to sen o powrocie. Wędrowaliśmy przez krainę dzieciństwa Tomasza, który prowadził nas do kolejnych obrazów wspomnień. Oprawę muzyczną stanowiły pieśni w języku polskim i litewskim. Pragnęliśmy, aby widzowie przenieśli się wraz z nami w świat Czesława Miłosza, gdzie zabłąkane dusze, diabły i ludzie żyjący tylko w pamięci wędrują brzegiem Niewiaży.
/Uczestnicy Lektorium Sejneńskiego/