W czasie wyprawy odbyły się spotkania z przedstawicielami różnych wyznań, mniejszości narodowych, partii politycznych, dziennikarzami, burmistrzami miast Csiksereda i Csikszendomokos.
Członkowie wyprawy uczestniczyli w spotkaniach muzycznych w wioskach rumuńskich i węgierskich z udziałem zespołów i muzykantów prezentujących tradycyjną muzykę własnego regionu.
Ostatnim etapem wyprawy był wyjazd do polskich wiosek Sołoniec, Plesza, Pojana, położonych na Bukowinie po stronie rumuńskiej. W czasie kilkudniowego pobytu odbywały się spotkania w kościołach, szkołach i w domach prywatnych, dyskusje i wieczornice, w czasie których rozbrzmiewały pieśni i snuły się opowieści o dramatycznych losach Polaków bukowińskich, o współżyciu z sąsiadami, o dawnych zwyczajach i współczesnym życiu w Rumunii.
W dniach 20 lutego – 1 marca 1992 r. przebywał w Siedmiogrodzie Krzysztof Czyżewski wraz z fotografem Markiem Skorupskim. Podróż miała na celu między innymi przygotowanie edycji projektu "Pamięć starowieku" poświęconej Siedmiogrodowi. Pobyt w Siedmiogrodzie obejmował spotkania z przedstawicielami społeczności węgierskiej, rumuńskiej, niemieckiej, cygańskiej – muzykami, poetami i pisarzami, duchownymi różnych wyznań, naukowcami, filmowcami, dyrektorami teatrów, liderami organizacji pozarządowych. Edycja projektu "Pamięć starowieku" poświęcona prezentacji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej kultury Siedmiogrodu odbyła się na Suwalszczyünie w dniach 4-8 maja 1992 r.
Do Siedmiogrodu powracaliśmy jeszcze wielokrotnie, m.in. organizując tam Środkowoeuropejski Obóz Młodzieży, wyprawę Klasy Dziedzictwa Kulturowego, Szkołę Pogranicza, prezentując tam koncerty i spektakle. Mieszkańcy Siedmiogrodu wielokrotnie też gościli w Sejnach przy okazji różnych programów i prezentacji artystycznych. Nic też nie wskazuje na to, aby ta współpraca miała się wyczerpać i nie być dalej twórczo kontynuowana.
Także wizyta na Bukowinie znalazła istotną kontynuację w naszych praktykach, by wspomnieć tylko spotkanie z cyklu "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej" w roku 1996 poświęcone Bukowinie.
15-30 sierpnia 1991 - Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej. Wyprawa do Siedmiogrodu .
8 grudnia 2010 11:25
W dniach 15-30 sierpnia 1991 r., pod hasłem "Ku mniejszościom" zespół artystyczny Ośrodka "Pogranicze" wyjechał do Siedmiogrodu w Rumunii na zaproszenie węgierskiej Fundacji "Kriterion", mającej swą siedzibę w Bukareszcie. Wyprawa miała charakter etnograficzny i etnomuzykologiczny. Jej celem było zapoznanie się z bogatą kulturą i problemami społecznymi regionu Csik i Gyimes w Siedmiogrodzie.