Przedstawiona została specyfika działania przedsiębiorców społecznych, członków Ashoki (www.ashoka.org), którzy w miejscach i sprawach wydawałoby się najtrudniejszych i z pozoru beznadziejnych znajdują kreatywne rozwiązania oraz dzięki talentom w zakresie przedsiębiorczości wprowadzają je w życie, radykalnie „zmieniając świat” (nawiązuję do tytułu książki Davida Bornsteina „How to Change the World; Social Entrepreurs and the Power of New Ideas”).
Przedsiębiorcy społeczni dzięki swojej pasji, kreatywności i przedsiębiorczości:
- tworzą zmiany długofalowe i nieodwracalne w sytuacjach z pozoru beznadziejnych
- tworzą „coś z niczego” (wygląda to jak magia); wprowadzają bowiem „nowe jakości”
- zwiększają wydajność tkanki społecznej, tworzą bowiem wokół swoich porgramów kapitał społeczny.
Zaprezentowane były przykłady z całego świata tak dobrane, by pokazać „wyczarowywanie rozwiązań” różnorodnych, najtrudniejszych i dotychczas nierozwiązywalnych problemów społecznych. Były więc przykłady z Nepalu, USA, Ugandy, Nigerii, no i przede wszystkim z Polski (okazuje się, że w Polsce jest stosunkowo duże „nasycenie” przedsiębiorcami społecznymi, działąjącymi w obszarach najbardziej palących problemów społecznych).
14 czerwca 2008 - Akademia Nauczycieli
11 stycznia 2011 11:24
Podczas spotkania Akademia Nauczycieli, dr Ryszard Praszkier (ASHOKA) opowiedział o Magii przedsiębiorczości społecznej, Dom Pogranicza, godz. 16.00.