BARBARA TORUŃCZYK - Od 1964 działała na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W 1968 roku po wydarzeniach Marca ’68 została aresztowana i skazana na dwa lata więzienia. Od 1974 roku pozbawiona prawa druku publikowała swoje szkice w prasie kulturalnej i naukowej pod pseudonimem. W latach 1976–79 współtworzyła ukazujący się poza cenzurą kwartalnik literacki „Zapis”. W 1980 wyjechała do Paryża, gdzie w 1982 roku założyła kwartalnik „Zeszyty Literackie”, którego jest redaktorem naczelnym. Na jej dorobek edytorski składają się m.in. pisma Brodskiego, Czapskiego, Herberta, Jeleńskiego, Miłosza, Stempowskiego, Wata a przede wszystkim ponad 122 numerów „Zeszytów Literackich”. Opracowała i wydała m.in. Wyrwane strony i Pamiętając Józefa Czapskiego, tomy Czesław Miłosz / Jarosław Iwaszkiewicz Portret podwójny, Czesław Miłosz / Tomas Venclova Powroty do Litwy, dwutomową edycję pism Czesława Miłosza, Rosja. Widzenia transoceaniczne oraz specjalny numer „Zeszytów Literackich” poświęcony Leszkowi Kołakowskiemu (Mądrość prawdziwa). W założonej przez nią Bibliotece Zeszytów Literackich ukazało się już ponad sto książek.
Ogłosiła tom rozmów z Jerzym Giedroyciem Rozmowy w Maisons-Laffitte, 1981; a ostatnio książkę Żywe cienie. Na stronie internetowej „Zeszytów Literackich” i w „Dwutygodniku.com” ogłosiła cykl Opowieści o pokoleniu ‘68. Przez ostatnie kilka miesięcy pracowała nad kolejną książką w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.
Żywe cienie, Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa 2012
Na kartach tej książki ożywają cienie Marka Edelmana, Jerzego Giedroycia, Zbigniewa Herberta, Pawła Hertza, Jana Kotta, Jana Lebensteina, Aliny Margolis-Edelman, Czesława Miłosza, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jerzego Turowicza, Wiktora Woroszylskiego. Mowa jest też o Jacku Woźniakowskim, Jacku Kuroniu, Adamie Michniku...