Gdzieś na rozstajnych drogach Czasu
musi istnieć "Café Europe"...
kogo tam nie ma...
Tadeusz Kantor
W kawiarni literackiej towarzyszącej sympozjonowi "Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy" uczestniczyli między innymi: Janina Osewska (Augustów), Andrej Khadanovich (Białoruś), Kornelijus Platelis (Litwa).
Spotkaniu towarzyszyła muzyka kwartetu jazzowego Harmony Of The Spheres.
Uczestnicy:
Janina Osewska / Polska
Urodziła się i mieszka w Augustowie. Pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Ukończyła Politechnikę Białostocką oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowe Studium z zakresu informatyki dla nauczycieli na Politechnice Warszawskiej. Kieruje Szkołą Podstawową nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie. Prowadzi Szkolny Klub Turystyczny „Włóczykij” (od 1993) oraz Kawiarenkę Literacką (od 2004). Opublikowała tomiki wierszy: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007) oraz Okruchy (2011). Koordynowała projekty literackie „Augustów w poezji” oraz „Ziemia augustowska w prozie i poezji”, które zakończyły się wydaniem antologii wierszy pt. Tam prosto do Augustowa oraz antologii prozy i poezji pt. Opowieść o Ziemi Augustowskiej. Współpracuje z miesięcznikami: „Przegląd Augustowski” i „Dyrektor Szkoły”. Jest laureatką nagród w kilku konkursach literackich, w tym międzynarodowych ogłaszanych przez Polish American Poets Academy w New Jersey (2004, 2005). Wiersze publikowała m.in. w „Najprościej”, „Jaćwieży”, „Przeglądzie Augustowskim”, „Kwartalniku Wydawnictwa Literackiego”, „Poznaj Swój Kraj”, „Ocaleniu przez Poezję”, w dwumiesięczniku literackim „Topos” oraz ogólnopolskiej antologii Krzyż – drzewo kwitnące (Warszawa, 2002) i „Almanachu EPEA” (Białystok, 2003, 2004). Zajmuje się też fotografią. Jej prace były prezentowane w licznych publikacjach, na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, a także w USA i Finlandii. (www.osewska.pl)
Andrej Chadanowicz / Białoruś
Poeta, tłumacz poezji, eseista. Urodził się w Mińsku. W roku 1995 ukończył wydział filologiczny Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Wykłada historię literatury francuskiej na Uniwersytecie Państwowym oraz sztukę tłumaczenia w “Kolegium Białoruskim” (Mińsk). Tłumaczy poezję z angielskiego (Emily Dickinson, William Butler Yeats, Wystan Hugh Auden i in.), polskiego (Konstanty Ildefons Gałczyński, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Jan Twardowski i in.), rosyjskiego (Josif Brodski, Giennadij Ajgi, Anna Siedokowa), ukraińskiego (Jurij Andruchowycz, Serhij Żadan i in.), francuskiego (Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire i in.). Autor tomików poetyckich Stare wiersze (2003), Listy spod kołdry (2004), Rodacy, lub Limeryki białoruskie (2005), From Belarus with love (2005), Sto li100w na tut.by (2007), Berlibry (2008), Sny niesymetryczne (2010). W 2006 roku ukazała się po polsku książka Święta Nowego Rocku. Jego utwory tłumaczono na angielski, czeski, hiszpański, litewski, niemiecki, słowacki, słoweński i rosyjski. Prezes Białoruskiego PEN Clubu.
Tetiana Hnativ / Ukraina
Menedżer kultury, aktorka i reżyserka. Kieruje wydziałem kultury miasta Łuck, jest dyrektorem programowym międzynarodowego festiwalu sztuki fotograficznej “Noc na Zamku”, festiwalu etnicznego “Різдво у Луцьку” i innych projektów kulturalnych. Posiada doświadczenie w zakresie zarządzania publi-icznymi i prywatnymi instytucjami kultury oraz instytucjami publicznymi, które prowadzą działalność w dziedzinie współpracy kulturalnej w kraju i za granicą.
Kornelijus Platelis / Litwa
Urodzony w 1951 roku w Šiauliai, w północno-środkowej Litwie. W 1973 roku ukończył Instytut Budownictwa w Wilnie, do roku 1988 roku pracował jako inżynier budowlany w Druskiennikach. Wydał osiem tomików poezji (pierwszy w 1980 roku) i dwa zbiory esejów. Przetłumaczył i wydał wybory poezji Ezry Pounda, T.S. Eliota, Seamusa Heaneya, Roberta Bringhursta oraz Czesława Miłosza Historię literatury polskiej. Jest autorem komentarzy do nowego litewskiego wydania Biblii. Autor tłumaczeń i publikacji licznych wierszy najważniejszych poetów amerykańskich, brytyjskich i polskich - wśród nich Johna Keatsa, e. e. cummingsa, Teda Hughesa, Paula Hoovera, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Artura Mędrzyrzeckiego i Adama Mickiewicza. Jest laureatem wielu nagród w tym Państwowej Nagrody w dziedzinie Kultury i Sztuki (2002). Platelis jest inicjatorem i organizatorem “Poetyckiej Jesieni” - corocznego międzynarodowego festiwalu literackiego w Druskiennikach oraz redaktorem naczelnym tygodnika “Kultura i Sztuka”. Przewodniczący Litewskiego Związku Artystów. Jego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków świata i opubliko-wane w różnych wydawnictwach. Tomiki jego poezji ukazały się w Bułgarii, Włoszech, Słowenii i Stanach Zjednoczonych.
Kwartet jazzowy Harmony Of The Spheres powstał pod koniec 2010 roku w Warszawie. Przy tworzeniu tego projektu członkowie zespołu inspirowali się przede wszystkim stylistyką, którą prezentuje obecnie niemiecka wytwórnia ECM, łączaca w sobie elementy współczesnego jazzu, muzyki improwizowanej i muzyki klasycznej. Zespół tworzą studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz uczniowie Wydziału Jazzu Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W w repertuarze kwartetu znajdują się kompozycje lidera formacji Mikołaja Poncyljusza. W roku 2012 roku kwartet HoTS uczestniczył w międzynarodowym kampusie artystycznym FAMA, gdzie pod okiem wybitnego muzyka Włodka Pawlika, stworzył wraz z czterema innymi zespołami projekt muzyczny pod nazwą „We Are From Here”.
Mikołaj Poncyljusz - gitara
Radek Nowak - trąbka
Adam Prokopowicz - kontrabas
Kuba Kinsner - perkusja
http://www.myspace.com/harmonyots