O poetce opowie JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI. Spotkaniu towarzyszyć będzie słuchowisko autorstwa Jarosława Mikołajewskiego, w reżyserii Tomasza Cyza - wyjątkowy portret Ginczanki zbudowany ze śladów odnalezionych w jej wierszach i wspomnieniach.
Spotkanie poprowadzi: Małgorzata Sporek-Czyżewski.
JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI – poeta i eseista, tłumacz z języka włoskiego, autor książek dla dzieci, wieloletni dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie.
ZUZANNA GINCZANKA - właściwie Sara Polina Gincburg. Poetka, satyryczka z kręgu Skamandra i "Szpilek". Urodziła się w 1917 roku w Kijowie, zginęła w 1944 w Krakowie.
Jej pierwszym językiem był rosyjski, a polską poetką została ponoć pod wpływem wierszy Juliana Tuwima. Pochodziła z mieszczańskiej rodziny żydowskiej, ale dzieciństwo spędziła w Równem na Wołyniu, mieście Polaków, Żydów, Rosjan, Ukraińców, Ormian i Tatarów. Rodzice rozjechali się po świecie. Zuzannę wychowywali dziadkowie prowadzący skład apteczny. Latem 1931 r. zadebiutowała w szkolnym pisemku, trzy lata później zdobyła pierwszy laur poetycki w konkursie organizowanym pod patronatem warszawskiego tygodnika "Wiadomości Literackie". Po rozpoczęciu w 1935 r. studiów psychologicznych w Warszawie obracała się w kręgach lewicowo-liberalnych, poznawała pisarzy i poetów, spotykała się ze skamandrytami w Ziemiańskiej, a z Witoldem Gombrowiczem - w kawiarni Zodiak. Pisywała do "Wiadomości Literackich" i satyrycznych "Szpilek", a jej protektorem został Julian Tuwim. W 1936 r. wydała swój pierwszy i jedyny tomik poezji: "O centaurach". - cytat z "Gazeta Wyborcza".
30 marca (czwartek) 2017 roku, godz. 18.00. Kawiarnia „Piosenka o porcelanie” Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
Zobacz:
Świętowanie 100 urodzin Zuzanny Ginczanki w Krakowie / 8 i 9 marca 2017r.