1-3 maja 1992 - Forum Pogranicza - Małe Ojczyzny Europy Środkowowschodniej

Międzynarodowe seminarium "Kultury małych ojczyzn Europy Środkowowschodniej - nowe formy działania" miało miejsce w Sejnach w dniach 1-3 maja 1992 r. Było to pierwsze spotkanie z cyklu kontynuowanego poźniej pod nazwą "Środkowoeuropejskie Forum Kultury". Wzięli w nim udział goście z Węgier, Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji, Ukrainy, Litwy i Polski.

Byli wśród nich animatorzy kultury, przedstawiciele fundacji kulturalnych, wydawcy, naukowcy, dziennikarze, pisarze, urzędnicy i nauczyciele zainteresowani problemami rozwoju i współpracy poszczególnych regionów Europy Środkowowschodniej. Gościem seminarium był minister kultury i sztuki, Andrzej Siciński.

W trakcie seminarium wygłoszono dwa wykłady: Csaba Gy. Kiss mówił na temat: „Budapeszt miastem pogranicza kultur”, a wykład Akosa Engelmayera nosił tytuł „Ruch domów tańca na Węgrzech – filozofia i praktyka”. Każdego dnia seminarium odbywało się forum dyskusyjne. Uczestnicy spotkania przedstawiali miejsca, z których przybyli, ich specyfikę, swoją dotychczasową działalność i zamierzenia. Forum dyskusyjne, które odbyło się w ostatnim dniu seminarium, miało na celu opracowanie dalszych form działania i współpracy. Padły konkretne propozycje, z których niektóre doczekały się realizacji. Dotyczy to m.in.:

– programu rozwoju małych ojczyzn, który był realizowany w formie konkursu organizowanego przez Fundację Kultury pod nazwą "Małe ojczyzny – tradycja dla przyszłości"

– stworzenia pisma poświęconego tej problematyce, czego efektem było powstanie "Krasnogrudy", która ma w podtytule hasło "Narody – Kultury – Małe ojczyzny Europy Środkowowschodniej"

– kontynuowania tradycji takich spotkań, co "Pogranicze" realizowało, organizując przez kolejne lata spotkania w ramach Środkowoeuropejskiego Forum Kultury, a od roku 2001 w ramach Forum Pogranicza.

Obok wykładów i dyskusji w trakcie seminarium miały miejsce wystawy i spektakle teatralne. Odbył się wernisaże rysunku, grafiki i malarstwa Marii Miklossy i Sandora Plugora z Siedmiogrodu oraz wystawy fotograficznej Marka Skorupskiego „Siedmiogród”. Ukraiński Teatr Eksperymentalny „Kontakt” zaprezentował spektakl „Niekończąca się opowieść”, a Towarzystwo „Wierszalin” wystawiło „Turlajgroszka”. Biesiadowano przy muzyce z udziałem zespołu Ökrös. W ostatnim dniu seminarium miało miejsce spotkanie jego uczestników u profesora Andrzeja Strumiłły.

Artykuły prasowe: 
"Małe ojczyzny", Tygodnik Północny 13.05.1992

Program 

1 maja 

12.30 Otwarcie seminarium, przywitanie gości 
Biała Synagoga, Sejny 

13.30 Wykład Csaby Gy. Kissa “Budapeszt miastem pogranicza kultur” 
Biała Synagoga, Sejny 

14.30 Wernisaż wystawy rysunku, grafiki i malarstwa Marii Miklossy i Sandora Plugora z Siedmiogrodu 
Biała Synagoga, Sejny 

17.00 Forum dyskusyjne – wypowiedzi różnych przedstawiciel Europy Środkowowschodniej 
Wigry 

21.30 Spektakl “Nie kończąca się opowieść” w wykonaniu Ukraińskiego Teatru Eksperymentalnego 

2 maja 

10.00 Wykład Akosa Engelmayera “Ruch domów tańca na Węgrzech – filozofia i praktyka” 
Wigry 

12.00 Forum dyskusyjne – ciąg dalszy 

16.00 Forum dyskusyjne – ciąg dalszy 
Wigry 

18.00 Spektakl “Turlajgroszek” teatru Towarzystwa Wierszalin 
Biała Synagoga, Sejny – dla mieszkańców Sejn 

19.30 Wernisaż wystawy fotograficznej “Siedmiogród” Marka Skorupskiego 
Sala Ośrodka “Pogranicze”, Sejny 

20.00 Spektakl “Turlajgroszek” teatru Towarzystwa Wierszalin 
Biała Synagoga, Sejny – dla uczestników seminarium 

21.30 Biesiada, spotkanie uczestników seminarium 
Sala Ośrodka “Pogranicze”, Sejny 

3 maja 

10.00 Forum dyskusyjne – ciąg dalszy 
Wigry 

17.00 Spotkanie u Andrzeja Strumiłły 
Maćkowa Ruda 

20.00 Koncert zespołu Ökrös 
Wigry