2005
Sympozjon "Warto zapytać o kulturę" Wigry-Sejny - 18-19 listopada 2005
"Budowanie tożsamości regionalnej w oparciu o kulturowe dziedzictwo i współczesne wyzwania"
Spotkanie poświęcone tematom kultury i jej roli w zmieniajacej się dynamicznie rzeczywistości Polski i Podlasia. Kulturze z perspektywy regionu, który nie jest peryferiami scentralizowanej i zunifikowanej Europy, lecz jednym z centrów Europy regionów róznorodności kulturowej.
Obok dyskusji i wydarzeń artystycznych Sympozjonowi towarzyszyła prezentacja specjalnie z tej okazji wydanej książki "Warto zapytać o kulturę", która stanowi antologię tekstów autorstwa 35 artystów i animatorów kultury z Podlasia poświeconych specyfice kulturowej tej części Polski i szansom ich wykorzystania dla budowania przyszłości regionu.
"Warto zapytać o kulturę"
sympozjon oraz Wręczenie Dorocznych Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego
Wigry-Sejny 18-19 listopada 2005 r.
W dniach 18-19 listopada 2005 roku odbył się w Wigrach Sympozjon "Warto zapytać o kulturę" (zobacz program). Uczestniczyli w nim artyści i ludzie kultury z obszaru województwa podlaskiego. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele władz wojewódzkich: Jan Syczewski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, i Zbigniew Krzywicki, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, a także pracownicy Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego na czele z Panią dyrektor Haliną Wyszkowską.
Zorganizowanie takiego spotkania ludzi kultury i sztuki było inicjatywą Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Inicjatywę podjął Ośrodek "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów" w Sejnach i Dom Pracy Twórczej na Wigrach - gospodarz spotkania. Było to pierwsze od bardzo długiego czasu spotkanie regionalne artystów, animatorów i menedżerów kultury.
Sympozjon moderowali Małgorzata Głąbicka z Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i Dariusz Jachimowicz, dyrektor Domu Pracy Twórczej na Wigrach.
Uczestnicy spotkania wysoko ocenili znaczenie samego faktu, że takie spotkanie mogło się odbyć. Krzysztof Czyżewski wyraził opinię, że najważniejsza jest rozmowa, a w ciągu tak krótkiego czasu trudno spodziewać się daleko idących wniosków. I takie zdanie można uznać za reprezentatywne dla większości uczestników.
Pierwsza sesja sympozjonu była poświęcona książce "Warto zapytać o kulturę". Jak powiedziała Maria Szyszko, jej pomysłodawczyni, chodziło o pozostawienie zapisu, śladu wobec ulotności słowa. Wydanie tego zbioru esejów ponad trzydziestu artystów i ludzi kultury Podlasia poprzedziło zwołanie wigierskiego spotkania. Uczestnicy nie trzymali się sztywno ustalonego programu i w trakcie dyskusji pojawiło się wiele tematów, które koncentrowały się wokół kilku wątków. Zebrał je i przedstawił Krzysztof Czyżewski podczas spotkania podsumowującego w drugim dniu sympozjonu:
- Daje się zauważyć zmianę stosunku ludzi kultury do miejsca ich działania - małej ojczyzny, prowincji. Przy czym tradycyjny podział na centrum i prowincję w tym kontekście okazuje się pusty. Taki powrót ma też miejsce w przypadku artystów awangardowych. Przykładem był tu kompozytor Wojciech Ziemowit Zych.
- Uczestnicy spotkania podjęli problem odniesienia sztuki tradycyjnej do awangardowej. Zwracali uwagę, że taki podział jest obecnie trudny do przeprowadzenia.
- Mówili o konieczności przetransponowania tego, co nazywamy dziedzictwem kulturowym na nowe pokolenie. Nie chodzi bowiem o zamykanie tego dziedzictwa w archiwum, lecz znalezienie drogi do współczesności.
- Dużo miejsca w dyskusji zajęła potrzeba stworzenia jakiejś formy kształtowania i wyrażania opinii przez ludzi sztuki i kultury. Nie chodzi przy tym o tworzenie nowej instytucji, lecz raczej forum zabierającego głos w sprawach ważnych dla ludzi tego środowiska.
- Wyakcentowana została też potrzeba wyjścia poza własne środowisko, zanurzenia rozmowy o kulturze w debacie publicznej. Znalazłoby to swój wyraz w organizowaniu spotkań z ludźmi innych środowisk, np. z biznesmenami.
Zbigniew Krzywicki - przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, urzędnik i twórca, wyraził gotowość zarekomendowania marszałkowi województwa spotkania ze środowiskami twórczymi. Mówił też o jednej z ostatnich decyzji sejmiku - finansowaniu Teatru Wierszalin przez samorząd.
Końcowe dyskusje sympozjonu dotyczyły sprawy powołania forum twórców i ludzi kultury - próby nadania mu jakiejś określonej formy. Zbigniew Krzywicki stwierdził, że istnieje potrzeba takiego gremium, ale w takiej formie, jaką wybiorą artyści. Może ono zyskać afiliację przy Sejmiku Województwa.
Nie udało się powołać grupy inicjatywnej takiego forum. Dariusz Jachimowicz, dyrektor DPT na Wigrach przedstawił możliwość włączenia się w forum dyskusyjne nad kulturą organizowane przez DPT Wigry, jak też gotowość udostępnienia miejsca na stronie internetowej.
Za ostateczne wnioski sympozjonu można uznać tezy zawarte w wystąpieniu Krzysztofa Czyżewskiego:
- Początek jest trafny i takie spotkania powinny się odbywać.
- Niech odbywają się co rok - za rok będzie można przygotować nowy tom esejów, może innych już twórców.
- Pomiędzy dorocznymi spotkaniami płaszczyną kontaktu może być lista mailingowa. Być może dzięki niej pojawią się ludzie, którzy będą chcieli wybrać temat i przygotować kolejne spotkanie.
Możliwość zwołania takiego spotkania za rok potwierdziła Małgorzata Głąbicka. Podziękowała uczestnikom spotkania za udział, a wszystkim organizatorom za pomoc w jego przeprowadzeniu - szczególnie Pograniczu - jego dyrektorowi Krzysztofowi Czyżewskiemu i Agacie Szkopińskiej, Dariuszowi Jachimowiczowi, dyrektorwi DPT na Wigrach i zespołowi Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowsiego w Białymstoku: paniom Halinie Wyszkowskiej, Marii Szyszko, Helenie Marcinkiewicz. Zachęciła też ludzi kultury i sztuki do uczestniczenia w obradach Sejmiku Województwa Podlaskiego i wypowiadania tam swego głosu w kwestiach ważnych dla kultury.
Gala Wręczenia Dorocznych Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego
Po zakończeniu sympozjonu na Wigrach, jego uczestnicy pojechali do Sejn. Tam o godz. 13.00 w Białej Synagodze rozpoczęła się uroczysta Gala Wręczenia Dorocznych Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
Nagrody otrzymali:
Nadzieja Artymowicz, białoruska poetka z Bielska Podlaskiego za wpisanie w poetyckiej formie pogranicza polsko-białoruskiego do kultury ogólnoświatowej.
Ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz katolickiej parafii św. Stanisława w Niedźwiadnej w uznaniu zasług w zakresie ochrony zabytków, a szczególnie za konserwację gotyckiego kościoła w Niedźwiadnej.
Bogdan Dutko za stworzenie i redagowanie pisma "Kartki", wspieranie regionalnej twórczości literackiej i artystycznej oraz za działalność na rzecz rozwoju i promocji wielokuklturowego Podlasia.
Doroczne stypendia Marszałka otrzymali Agnieszka Tarasiuk-Sutryk ze Stowarzyszenia Edukacji Kuturalnej "Widok" na tworzenie Domu Pracy Twóczej w Sokolu, Jacek Malinowski, reżyser, na projekt "Teatr przy kawie", Krzysztof Trzaskowski, pianista, na udział w festiwalach i konkursach.