Szkoła Letnia 2012
Już w lipcu, w Międzynarodowym Centrum Dialogu, ruszył projekt Szkoły Letniej Dialogu Międzykulturowego - serii spotkań i wartsztatów, prowadzonych przez wybitnych animatorów kultury. Więcej o projekcie dowiedzieć się można z serwisu internetowego www.borderlandschool.net
Podstawowym zamierzeniem programu jest kształcenie animatorów dialogu międzykulturowego, wspieranie długofalowych przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych w społecznościach wielokulturowych, pomoc przy tworzeniu ośrodków praktyk międzykulturowych oraz współpraca przy budowaniu transregionalnej sieci partnerstwa dialogu międzykulturowego w Gruzji, Białorusi i Ukrainie. Projekt powstał jako odpowiedź na potrzeby, zaproszenia i oczekiwania wyrażane wielokrotnie przez osoby i organizacje z tych krajów. Na projekt składa się szereg warsztatów, wykładów, rozmów które będą odbędą się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, podczas tygodniowego spotkania 24 uczestników z Gruzji, Białorusi i Ukrainy. Uczestnikami projektu będą starannie wybrani przedstawiciele organizacji pozarządowych, jak również władz lokalnych, dziennikarze czy animatorzy kultury, którzy w przyszłości będą upowszechniać działania i praktyki wypracowane podczas projektu.
Warsztaty wspólnie poprowadzili przedstawiciele wszystkich partnerów, a jako gości do spotkań zaprosiliśmy wybitnych specjalistów i praktyków którzy podzielą się z uczestnikami własnym doświadczeniem i wypracowanymi metodami w pracy edukacyjnej i kulturowej przyczyniającej się do transformacji społecznej i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Projekt jest pierwszym krokiem w stronę budowania długofalowej współpracy pomiędzy partnerami z założeniem zataczania przyszłości coraz szerszych kręgów współpracy w regionie.
Główną część merytoryczną projektu, czyli tygodniowe warsztaty, odbyła się w lipcu. Miejscem, w którym odbyły się warsztaty jest Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie (MCD). Zadaniem warsztatów było zapoznanie uczestników z najlepszymi praktykami, doświadczeniami i metodologiami pracy międzykulturowej i dostarczenie rzetelnych narzędzi takiej pracy. Prócz przygotowania merytorycznego, warsztaty uczyły pracy organizacyjnej i zarządzania instytucją: budowania organizacji i zespołu, pisania projektów, zdobywania funduszy, strategicznego i długofalowego planowania. Warsztaty są istotnym i koniecznym elementem procesu tworzenia długotrwałych form praktyki międzykulturowej. Nie miały jednak charakteru wyłącznie teoretycznych szkoleń czy kursów, ale zawsze związane będą z konkretną działalnością praktyczną.
Zajęcia były skoncentrowane na rozpoznaniu lokalnego środowiska, kontekstu i przysposobieniu metody pracy międzykulturowej do regionalnych uwarunkowań. Program warsztatów skupiony był wokół trzech podstawowych zagadnień:
-
warsztat animatora: formy i metody praktyk międzykulturowych; lokalne uwarunkowania; najlepsze przykłady; przeciwności i możliwe porażki.
-
warsztat pogranicza: wiedza o wielokulturowym dziedzictwie regionu i kontekście historycznym; źródła konfliktów i tradycje tolerancji; odniesienia do innych tradycji Zachodu i Wschodu.
-
warsztat lidera: budowanie organizacji i zarządzanie nią; sieć partnerskich kontaktów; finansowanie; strategie lokalne i
-
międzynarodowe; organizacja miejsca.
ORGANIZATOR:
WSPARCIE: